×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Yatırımcı Davranışı Üzerine 20-11-2018
Bilindiği gibi borsamızda özellikle son 11 aydır devam eden bir bir baskı mevcut.Ondan önceki süreçlere de baktığımızda 1 senelik bir yükselişe sahne oldu 76 binden başlayan hareket 122 binlerde sonlandı ama hareketin şekline baktığımızda bu işten yatırımcıların %70-80 tatmin olmadı .Bunun çeşitli sebepleri var en önemli sebebi endeksi sadece 8-12 arasında kağıda indirgeyip bunlar üzerinde işlem yoğunluğu olup yükseliş hareketinin hisselerin %80 yansımamış olması oldu.
Yani borsamız 76 binde 122 binlere giderken genel bir yükselişten ziyade endekste ağırlığı olan bazı hisselere yoğunlaşılarak hisse bazlı yükselişler oldu.
İş böyle olunca da portföyu ters kuranların hepsi ters ayakta yakalandı.
İşte bu denklemde borsamızda son 1,5-2 senedir hakim olan robotlar sağladı.
Fakat özellikle şu 11 aya baktığımızda düşüşlerde hiç yükselen bütün hisseler fazlasıyla nasibini aldı örneğin yükseliş hareketinde %10-15 yükselen hisseler endeks 122 binden 92 binlere geldiğinde en az %50-60 değer kaybetti durum böyle olunca da maalesef son dönemlerde fazlasıyla darbe alan Yatırımcı daha da büyük darbeler almaya başladı...
Acaba bu sürecin böyle işlenmesinde nerede hata yapıldı ,
Evet robotik işlemler birçok yatırımcının ocağına incir ağacı dikti fakat bizin yatırımcımızın kendi bilinçsizliği de buna zemin hazırladı.
Bilinçsiz şekilde yapılan panik işlemler , robotların hareket marjlarını daha genişletti..
Durum böyle olunca da zararlar daha da artarak birçok yatırımcının sermayesi eridi kül oldu.
Peki bundan sonra ne yapılmalı ?
1:En azından piyasa dalgalanması beklenebilir...500 günlük hareketli ortlama geçilmeden endeksin yapacağı birçok hareket sadece küçük dalgalardan ibaret kalacaktır...
2:Bu süreç içerisinde al-sat yapmaktan uzak durulmalı...Belki de al-sat yapmak hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı.
3:Bu süreçte en azından kendimizi yetiştirecek adımlar atılmalı.
4:Global gelişmeler takip edilmeli.
5:Kendimize bir takip listesi kurarak hem sektör hem de temel düzeyde araştırmalar yapılmalı.
En azından bu süreçte bunları yaparsak hem sermayemizi korumuş hem de ilerleyen dönemlerde olası dalga hareketlerinden yararlanmış oluruz.
Yatırım zor iştir arkadaşlar , Kimsenin ben destekten alır dirençten satar böyle para kazanırım laflarına inanıpta gaza gelmeyin.Para kazanmak bist'te bu kadar kolay olsaydı Son 1,5- 2 senede bu kadar yatırımcı para kaybetmezdi.
Kaybeden sadece bilinçsiz yatırımcı olmadı , bu işi fazlasıyla bilen arkadaşlarımızda büyük yaralar aldı.
Bu işin bileni yoktur.
Bu işin tek bileni piyasadır ve unutmayın piyasada da bir oyuncu yoktur.
Piyasa bir insan gibidir .Bütün yatırımcıların ortak Arz ve Talebine göre oluşur....

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP