×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

WARREN BUFFET

YATIRIMA İLİŞKİN 26 KIYMETLİ GÖRÜŞÜ

-Sorunlu şirketleri ucuza almaktansa, iyi şirketleri makul fiyatlara almak her zaman daha karlıdır.

-En mantıklı yatırım, bir iş gibi ele alındığında yapılır. B.GRAHAM Bir hisse alırken başarılı olmak için o şirketi alıyormuş gibi düşünüp o titizlikte araştırmalarınızı yapın.

-Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.

-Bütün istediğimiz, özünü iyi anladığımız, beğendiğimiz insanlarca yönetilen ve gelecek beklentilerine nazaran ucuz fiyatlanmış işlere girmektir.

-Daima kendinden daha iyi konumdaki insanlarla birlikte olmak iyidir, senden daha iyi tavırlara sahip olan insanlarla vakit geçir. Zamanla onlara benzediğini göreceksin

-Yatırım yapmanın temel fikri, hisse senetlerine bir iş olarak bakmak, piyasa dalgalanmalarından faydalanmak ve güvenlik marjını bulmaktır.

-Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.

-Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın

-Nehrin derinliğini iki ayağınızla birlikte ölçmeye kalkmayın

-Bir firmaya yatırım yaparken, o firmanın topluma ne katacağına ya da ne kadar büyüyeceğine bakmayın. Onun yerine rekabet avantajına ve bu avantajın ne kadar süreceğine bakın.

 -Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir, onu ucuz insanlardan beklemeyin.

-Warren Buffett hep bildiği konulara yatırım yapmıştır. Bir işi öğrenmenin çok zor olduğunu söyler her daim. Çoğu zaman yatırım dünyası tarafından teknoloji şirketlerine yatırım yapmadığı için geri kafalı olarak eleştirir. Eleştirilere tebessüm ederek mütevazi bir cevap verir: “Anlamıyorum teknolojiden, anlasam niye yatırım yapmayayım?” Bu arada 2000’li yıllardaki dot com balonunu önceden tahmin eden kişidir.

-Bana iki şirket getirseler, birinde kötü bir iş ancak iyi çalışanlara sahip bir şirket, diğerinde ise süper bir iş ama vasat çalışanların olduğu bir şirket ben 1.’sini seçerim.

-Para, insanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da ‘milyarder bir görgüsüz’ olacaksın demektir

-İtibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek  5 dakika!

-Başkaları aç gözlü olduğunda kork ve geride dur, başkaları korktuğunda aç gözlü ol.

-İşe dans ederek gitmiyorsanız o işi bırakın, yüksek ihtimal para kazanamayacak ve servet yaratamayacaksınız

-Bir çok şeyi yanlış yapmadığınız sürece sadece çok az şeyi doğru yapmanız yeterlidir.

-Bir yatırımcının en önemli özelliği mizacıdır. Ne kalabalıktan olmaktan, ne de kalabalığa karşı olmaktan zevk almamalısınız.

-Eğer kendinizi sürekli batan bir gemide buluyorsanız, sürekli yama yapmaya uğraşmak yerine geminizi değiştirin.

-Olağanüstü işlerin her zaman olağanüstü sonuçlar çıkarması gerekmez.

-Tarihten öğrendiğimiz en önemli ders, insanların tarihten hiçbir şey öğrenmediği gerçeğidir.

-Başarılı bir yatırım sabır, disiplin ve zaman gerektirir. Ne kadar yetenekli olduğunuz ya da ne kadar efor harcadığınızın bir önemi yok. Bazı şeyler sadece zaman gerektirir. 9 farklı kadını hamile bırakarak 1 ayda bebek sahibi olamazsınız.

-1 metrelik bir çukurun üzerinden atlamak istemem, 30 cm’lik bir çukurun üzerinden adım atmak isterim

-Fırsatlar her zaman gelmez, eğer altın yağıyorsa büyük bir kova koyun, küçük bir kase değil.

 -Eğer bir hisse senedine 10 yıl sahip olmaya razı değilseniz, 10 dakika bile sahip olmayın.

TOP