×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Uzun vade yatırımcılığının temelini en net bu  7 Kriter oluşturur.

14.12.2021 Tarihinde güncellendi.Eklemeler yapıldı.

1:Psikolojik Sağlamlık

En önemli olan budur Psikolojik sağlamlık olmadan piyasalarda işlem yapmak risklidir.Öncelikle kendimizi psikolojik olarak yatırım mantığına alıştırmamız ilk şarttır.Bunun içinde Borsa dinamiklerini iyi bilmemiz uzun vade yatırım mantığını iyi kavramamız gerekiyor.Genel durumunuz panik-atak ise siz her gün Bilgisayarın başında ekrana bakmamalısınız.Kendi durumunuzu bilip ona göre davranmalısınız.

2:Strateji

Uzun vade yatırımcılığını diğer en önemli kriterlerinden birisi budur.Her iyi yatırımcının arkasında güçlü bir stratejisi vardır.Kendinize ait olan bir strateji oluşturun Örneğin Uzun vadede bir hisse aldınız, hisseyi alırken öncelikle en başta kendi hedeflerinizi koymalısınız.O hedeflere ulaşınca arkanıza  bakmadan satmasını ve bir süre o hisseye bakmamasını bileceksiniz.Unutmayın Kendi Stratejisi olmayanlar başka birilerinin stratejisine kurban giderler.

3:Neye yatırım yaptığınızu bileceksiniz

Hisse senedinin sadece kağıtta ibaret zannetmemelisiniz.Böyle görürseniz büyük hata  yaparsınız sonuçta işleyen bir şirkete yatırım yapıyorsunuz.Onun için yatırım yaptığınız şirketi iyice araştırmalısınız.Şirketin artı/Eksi yönlerini çok iyi bilmelisiniz.Adam gibi araştırma yapılmadan yapılan işlemler maalesef çoğunlukla başarısızlığa yol açıyor.Nasıl bir ev , bir arsa alırken günlerce araştırma yapıyorsanıız burada da o araştırmayı yapacaksınız.Öncelikle şirketin yatırımcı sunumunu okuyarak işe başlayabilirsiniz.

4:Sürü Psikolojisine kapılmamak

İnsanların %99 bir yere gidiyorsa o gittikleri yerin %100 doğru  olduğu anlamına gelmez.Giden kitlenin %100 bilgili ve donanımlı olduğunun garantisi var mıdır ? .Bunu kendiniz deneyin Hisse forumlarına girin bakın hangi forumda kalabalık çoksa bilin ki orada kazanç yoktur.Panik havası oluşturmak için öncelikle Bilinçsiz kitle seçilir, bu kitle seçildikten sonra zaten hiçbir şey yapımasa da bunları panik havası , fırsatçıları çoktan köprünün diğer ucuna geçirmeye yetmiştir.

5:Kendi yaptığınız işten emin olacaksınız

Emimseniz kulaklarınızı birçok şeye karşı kapalı tutacaksınız çünkü piyasa da başı boş o kadar çok boş bilgi vardır ki...Bunların sadece %10 okusanız kafanızı karıştırmaya yetecektir.Çünkü herkes her şey için bir şeyler söyler bilse de söyler bilmese de söyler.Bilgi kirliliğine dikkat edeceksiniz. Siz kendi verdiğiniz karardan eminseniz birilerinin söylediğini hiçbir suretle dikkate almayacaksınız.Unutmayın hanenize zarar yazdığında hiçkimse gelip de sizin zararınıza ortak olmaz.

6:Sabretmek

SABIR sözlük anlamı: Olacak ya da gelecek bir şeyi telaş göstermeden bekleme.

Uzun vade yatırımcılığının belki de en önemli şeyi sabretmektir.Sabır zordur fakat sabrın mevyesi her şeyden tatlıdır.Sabır insanı olgunlaştırır.Unutmayın Aldığınız hisseyi de olgunlaştırır .Sabırlı bir kişiliğe sahip olmayan insanlardan uzun vade yatırımcısı olmaz.1  günde zengin olma hayalleriniz olmamalı çünkü böyle bir şey piyango dışında hiçbir yer de yok.Onun için beklemesini bilmelisiniz.

7:Sistemli bir Portföy

Hiçbir zaman tek hisseden oluşan bir potfoy yapılmamalı tek hissede oluşan portfoy iyi bir portfoy değildir. Hisselere bölmelisiniz ve böldüğünüz hisseler aynı karaktere sahip olmamalı.Sistemli bir Portfoy oluşturmak her zaman sizi uzun vade yatırımcılığında bir adım öne geçirecektir.Portföyünüzün %100'ünü kullanmayın %15 nakit , %20 ise altın mutlaka olmalıdır.

8:Değere Yatırım Yapın

Yatırım yaptığınız şirket sizin için bir değer yaratmalı , gün geçtikçe güçlendiğini görmelisiniz.Değere yatırım yapan bir yatırımcı önündeki 3-5 seneyi zaten yok saymıştır.Unutmayın değer sadece değer yaratanlara değer yaratır . Hisse fiyatları insanları yanıltabilir bu yüzden şirket değerine odaklanmalıyız.

9:Güncel Olmalısınız

Evet her dakika ekranın başında bulunmak zorunda değilsiniz ama yatırım yaptığınız şirketin bilanço dönemlerinde , bilançosuna bakmalısınız , haberlerini takip etmelisiniz , Neden mi ? 

Belki şartlar değişmeye başladı siz x fiyat hedef verdiniz , şirket sizin tahmininizden fazla büyüdü o zaman fiyatınızı revize etmelisiniz.Bunun tam tersinde olabilir.O zaman da hedef küçültmeleri yapmalısınız.

Unutmayın bu yol uzun.

Bu yolda

ELİMİZE DİKEN BATACAK ,GÜNEŞ BİZİ TERLETECEK ,O HİSSE OLMAZ BUNU AL DİYENLER OLACAK ,SİZ KİMSENİN LAFINA BAKMADAN SADECE KENDİ BİLDİĞİNİZ YOLDA YÜRÜYECEKSİNİZ.

DİKTİĞİNİZ FİDANLAR BÜYÜMEYE BAŞLAYIP MEVYE VERDİĞİ ZAMAN NE O ELİNİZE BATAN DİKEN NE DE SİZİ YAKAN O GÜNEŞ O UMRUNUZDA OLMAYACAK ÇÜNKÜ O AŞAMADA TEK DÜŞÜNÜĞÜNÜZ DİKTİĞİNİZ FİDANLARIN MEYVESİNİ YEMEK OLACAK

ADEM AYAN

TatLıBirikim21

 

TOP