×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Üçlü Tepe Ve Üçlü Dip Formasyonları

Bu formasyonlar ikili tepe ve ikili dip formasyonlarına benzer tek farkı bir tepe ve bir dip’in onlardan fazla olmasıdır.

Genelde tepe’de iken düşük , diplerde iken güçlü yükseliş sinyalleri verir.Tabi ki her formasyonda olduğu gibi tek başlarına kullanmak her zaman sağlıklı değildir.

Örneğin üçlü tepede ; son tepede Negatif uyumsuzluklar ve hacimsel uyumsuzluklar görülebilir.Bu bizim sinyalimizi güçlendiren noktalardan birisidir.

Aynı şey dipte oluşan üçlü dip içinde geçerlidir.Üçüncü diple birlikte Pozitif yönde uyumsuzluklar görülebilir.Aslında üçüncü dip ‘’TUZAK’’ tır.Yükseliş için derin bir nefes çekmek gibidir.

Burada destek ve dirençler ikili tepe ve dipe göre daha kuvvetlidir.Bunun içindir ki hem düşüşte hem de yükselişte hareketler ikili dip-tepeye göre daha sert olur.

Burada önemli olan al-sat bölgesini doğru belirleyebilmektir.

Özellikle üçlü dip bölgesinde üçüncü dipten sonra oluşan indikatörlere dikkat edilmelidir.Bu bize güvenli al bölgesi hakkında iç ucu verecektir.

Aşağıdaki grafikte bu formasyona göre AL-SAT bölgeleri ve hedef belirleme şeması verilmiştir..

 

ADEM AYAN

 

TOP