×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Borsada üzerinde çalışacağınız en büyük proje kendinizdir.

Borsada son dönemlerin en revaçta sözü ''Tüyo''

Borsaya bugüne kadar hep yanlış tarafından baktık ve bu  yanlışlıkların genelde zararlarını gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Genelde her işin mantığı önce öğrenir sonra da uygulanır fakat biz borsada bunun tam tersini yapıyoruz önce uygulayıp zarar ediyoruz sonra da öğrenmeye çalışıyoruz , eğitim niyeyse her zaman en son aklımıza gelen şey oluyor peki bu davranış doğru mu?

Bu davranışın doğru olmadığı yıllardır kendini net şekilde gösteriyor...Onca kaybedilen paralar yıkılan hayaller ve hayatlar..

Biz borsada hayat ve hayalleri birbirine karıştırıyoruz bu karışıklık bizleri olduğunda daha hırslı ve hayalci hale getiriyor. Ne derler ‘keskin sirke  küpüne zarardır ‘ bizde de tam böyle oluyor...

Bir günde kurduğum zenginlik hayaller,gün geliyor bize pahalıya patlıyor ...

1 günde sadece yılbaşı bileti aldığınızda zengin olma ihtimaliniz vardır o da milyarda bir olasılıktır...Onun dışında sabır sularında gezmeden bir günde zengin olma ihtimaliniz yoktur. Hele ki helal parayı kazanmak istiyorsanız bunu çoktan unutmanız gerekiyor.

Bizim borsamıza bir günde zengin olma hayali girenler, maalesef sadece hayalleri ile oynadılar..

Her şeyden önce ;

1:Tüyo peşinde koşmamalısınız...

Bugüne kadar kimi tanıdıysam bu alemde daha merhaba der demez ‘Abi hisse var mı ?‘ veya da ‘ abi yarın gidecek hisse var mı? ‘ , 'ne alalım''  gibi sorular aldım. Tüyo peşinde koşmayın bu işte tüyo diye bir şey yoktur.Bir hisse tüyo meselesine kadar inmişse zaten o hissenin pazarlanma vakti gelmiştir ve birileri de o hisseyi yavaş yavaş pazarlıyordur. Maalesef tüyo ile alınan hisseler genelde tepe fiyatlardan alınır ve uzun süre çıkarılamayacak zararlara yol açar .

Peki bu zararlar neye yol açar ki ?

1:Psikolojini bozarsın

2:Kazancın hiç yokta erimiş olur.

3:Aile düzenin bozulur.

4:Gerginlik bir süre sonra sizde agrefisliğe yol açar ?

Peki bir tüyo için bunların olmasına değer mi ?

Tabii ki de hayır dünyada hiçbir şey yukarıda saydığım özellikle 2. ve 3. maddelere değmez...Kendinizi hiçbir zaman sıkıntıya sokacak bir yatırım hedeflenmemeli...

Bizi her zaman bilgisizlik rezil hallere getirir .Eğer borsada bir defa dengeyi kaybettiyseniz dengenin geri gelmesi uzun süre alabilir. Onun için Bu işin önce eğitimini alıp ona göre davranmak gerekir ?

Peki eğitim dediğimiz teknik analiz mi?

Kesinlikle hayır .

Bizim eğitim dediğimiz nokta teknik analizle başlamaz...

1:Öncelikle kendimizi Psikolojik olarak eğiteceğiz . Bu eğitim borsanın %50 ‘sini oluşturur. Sağlam olmayan bir psikoloji ile kesinlikle yatırım yapılmaz. Her durumda psikolojik sağlamlık bu işin en temel şartlarında birisidir...

Her türlü olasılık bizim masamızda olmalı Stratejik düşünme bizim en önemli silahımız olmalı .Bu işte kendini eğitmenin bir sınırı yok. Sürekli kendinizi eğitmelisiniz .Eğitim bizim temel taşımız. Kimseden size bir balık vermesini beklemeyin. Kendiniz o balığı tutacak donanıma sahip olmaya çalışın yeter. Sizin tek ihtiyacınız olan budur...

Kendi sistemlerini ve tarzlarını kuramayanlar maalesef başka birilerinin sistemlerine kurban olurlar...

Bu hep böyle olmuştur. Neye yatırım yaptığınızı bileceksiniz .Bu işte sadece teknik olarak yeterli olmak sizi yeterli yapmaz.

1:Finansal okuryazar olmaya çalışmalısınız.

2:Piyasayı iyi okuyabilme kabiliyetine sahip olmak için çabalamalısınız.

3:Kendi doğrularınızın arkasında durmalısınız

4:Bir şirketi adam gibi inceleyecek temel bilgilere sahip olmasınız.

5:Teknik bilgileriniz yeterli  olmalı

6:Amacımız haklı olmak değil, para kazanmak bunu asla unutmayın.

Bunlara bir günde sahip olamazsınız fakat zamanla çalışarak ve vazgeçmeyerek bunlara sahip olabilirsiniz. Unutmayın Üzerinde çalışacağınız en büyük proje kendinizdir ve kendinize yatırım yapın bir süre sonra geleceğinize yatırım yaptığınızın farkına varacaksınız...

Borsa yatırımını bir fon gibi uygulayın her ay tasarruflarınızdan bir kısmını hisse senedine ayırın yıllar sonra baktığınızda bu küçük küçük alınan hisseler size bir dağ sunacaktır..

İnşallah kafanızda borsa ile ilgili bazı şeylerin oluşmasında yardımcı olmuşumdur...

Teşekkür ederim

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP