×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

TatLıBirikim Temettü Sistemi.

Geçen haftaki temettü emeklisi yazımızdan sonra kendim ayrı olarak uyguladığım örnek sistemi sizlerle paylaşmak istedim.

Uzun vadede bu sistemin faydasını mutlaka göreceksiniz.

Sistemi 6 Temettü oranı hisseden oluşturdum.

Burada sadece temettü oranı yüksekliğinden ayrı olarak temettü oranının yükselmesini düşündüğüm hisse çeşitlendirmelerine de yer verdim.

Sistemimizin olmazsa olmazı devamlılıktır.

Bunu davranış veya da gelenek haline getiren şirketlere yönlenmeye çalıştım.

Bunu gelenek haline getiren şirketlerden ne olursa olsun hissesini satmayacak bir temettü yatırımcısı kitlesi vardır.

7 Hissemizden ilki

İşyat (Her sene ortalama %8-12 arasında temettü verimliliği vardır.Şirket karının büyük kısmını temettü verir.)Bu şirketin yatırımcı kitlesinin büyük bölümü bu şirketi temettü için alır.

İkincisi

Oyakc Birleşmeden önce adana grubu temettü konusunda başı çekerdi.Her sene de oranları yükse olurdu.Yine mardin’de temettü konusunda iyi bir şirketti.Birleşmeme de bu geleneğin devam edeceğini düşünüyorum. Sektörün güçlü oyuncusu olması da bizi bu hisseye itiyor.

Üçüncüsü

Şise Yine birleşme yaşayan şirketlerden birisi de bunlar oldu.Soda, trkcm yine temettü geleneği olan hisselerde.Sektörünün lideri olan şirketin bu geleneği ilerleyen yıllarda da devam ettireceğini düşünüyorum.

Dördüncüsü

Eregli yine sektörünün lider firması.Temettü ve bedelsiz geleneği olan bir şirket.İlerleyen yıllarda da bu geleneğin devam edeceğini düşünüyorum.

Beşincisi

Aselsan oransal olarak çok olmasa da ilerleyen yıllarda bunun artacağını düşünüyorum. Böyle bir yılda dahi 3 temettü verdi.Ve aldığımız bedelsiz de çabası oldu.Temettü ve bedelsiz geleneği olan şirketimizin bu geleneği arttıracak devam ettireceğini düşünüyorum.

Altıncısı

Ya ford otosan ya da tofaş olabilir. İkisinde de güzel bir temettü geleneği var.

Yedincisi

Aksigorta veya da avisa olabilir.Sigorta sektörü gelişime müsait bir sektör ve her iki şirkette temettü konusunda bir kitle bir gelenek oluşturmuş durumda

Daha öncede dediğim gibi bu şirketlere belirlerken sadece temettü oranlarında ziyade büyüme beklentimde ön-plandadır.

SABIRLA uygulanırsa anlam ifadede eder.

Bu sisteminde nasıl uygulandığına bir önceki yazımızda yer verdik. Bunlardan daha yüksek temettü veren şirketler var ama dediğim gibi burada temettü ve büyüme hikayesi benim için etkili olan faktörler oldu.

Şunu da diyebilirsiniz hocam x hissenin temettü oranı daha yüksek niye o yok…

Dediğim gibi şirketlerin büyüme hikayeleri de bu şirketleri seçmende etkili oldu.

‘’Bedelsiz+Temettü+Büyüme hikayesi’’bu sistemin teme üçlüsüdür.

Bu sistem ilk yazımda da belirttiğim gibi 7-8 sene tam olarak uygulanırsa faydası görülebilir.İlk yazımıza sitemizden bakabilirsiniz.

 

‘’Bu sistem örnek bir sistemdir temettü yatırımcılığının önemini anlatmak için oluşturulmuştur. Herkes bu tarz kendi sistemini oluşturabilir. Onun için kesinlikle yatırım tavsiye içermez.’’

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP