×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Ben de bir hikayemi paylaşmak isterim.
 
Ben borsayla Türkiye'nin darbeler tarihinin sonuncusu olan 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrası tanıştım. Hem iş hem de yakın arkadaşım bankadan arsa almak için kredi çekmişti ama borsaya başlamıştı, tabi bunu daha sonra söylemişti. İkimizde borsanın B'sinden anlamayan insanlardık. Darbe sonrası Fetöcü şirketlere kayyumlar atanmış, Galip Öztürk hemen her gün Koza ipek gurubunu satın almak için girişimde bulunduğunu Twitterla duyuruyor, kağıtları fırlatıyordu. Arkadaşımda ipekeden her gün, 5'er kademe kar edince çıkıyor sonra yeniden giriyor günde en az 7-8 defa al sat yapıyordu sonra daha fazla beklemeye başladı kademeler 20'e çıktı ve kazanıyordu. 30 bin lirası 4-5 haftada 50 bin liraya yaklaşmıştı. Kredini öde kaybedersen yanarsın dedim dinlemedi, çok parayla çok kazanılıyordu. Bende borsaya bu sebeple başladım. Ama ben asla koza ipeke gurubu kağıtları o zaman almadım. 
Borsa ekranını nefessiz izliyordum ama neyi nasıl alacağıma bi türlü karar veremiyordum. Ama arkadaşım korkma al diyordu. Bende ne alacağım, neden alacağım diye sorduğumda tatmin edici cevap veremiyordu, çünkü o da bilmiyordu. İkimizde tecrübe ve bilgi fakiriydik. 
 
Birgün ekranı izlerken Vakfn gözüme takıldı sabah seans açılınca %10 eksiye giriyor devre kesici giriyor devre kesici sonrası bir anda toparlayıp artıya geçiyordu, akşam seansı %8 artıda kapatıyordu. Bu 3 gün üst üste olunca hemen sabah girdim. Ama 5 kademe kazanınca sattım, aynı gün tekrar tekrar 5er kademeyle al sat yaptım, bu işlem 2 yada 3 gün sürdü. Sonrasında hesap yaptığımda sadece aracı kurumun kazandığını bana pek bişey kalmadığını gördüm. Birgün yine arkadaşımla vakfni  -10da yakaladık, ve bi anda yüzde +%6 oldu satmadık illa yüksekten satacaktık ki, bi anda bastılar ve - %20 yaptı biz ne olduğunu anlayamadan tahta yeniden açıldı veyine - %20 yaptı. Ve Vakfn 3 gün üst üste taban yedi. Arkadaşım 2. Gün sattı, ben zararına mal vermem dedim ama dayanamayıp 4. gün %60zararla sattım. Benim param yarıdan epey az kalmıştı. Arkadaşımın bütün kazancı gitmiş zarara girmişti. Çok parayla çok kazanmak için 2. Kredisini çektiğini çok sonra öğrendim. Toplamda 50 bin lira kredi çekmişti. 
Daha sonra uykusuz geceler başladı kimseye bişey diyemedim eşime, anneme babama kimseye hayatım kararmıştı. Sonra arkadaşımın tanıdıkları Kront'u önerdi, aldım zarara girdim, arkaşadım da aldı ama hemen sattı. Bekleyemiyordu. Ben aylarca bekledim, zararım çıktı, hatta vakfnden ettiğim zararda çıktı. Şimdi 2 yıldadan fazla oldu, Allah'a şükür çalışarak maşımdan arttırarak biriktiremiyerceğim parayı kazandım. 
Ama arkadaşım battı sabır edemedi, her giden kağıdı aldı, defalarca giden atın yuları tutulmaz diye uyarıda bulundum. Vakfn'e aylar sonra Galip Öztürk el attı yükseltti arkadaşım yine girdi hemde en yüksekten, o gir 5 dakika sonra +%5 olan tahta bi anda -%8 oldu yalvardım çık bitirecekler seni diye dinlemedi %30 zararla çıktı. Aselsan gibi sağlam kağıtları almasını tavsiye ettim dinlemedi. Nerde spek kağıt var hepsinden darbe yedi bmeks, euhol, vakfn, emkel, egeli co tarım hepsinden zarar etti. Yetmedi varantlarda %100 kovaladı. Parasını bitirdi. Biraz ben maddi olarak yardımcı, olmdum ama yine bitirdi sermeyesini. Şuan 50 binlira kredi borcunu ödüyor ve çok pişman. 
 
Bu arada bende birsürü hata yaptım, ama asla kol kesmekten çekinmedim ve bilançosu güzel gelen, sağlam hisseden başka mal almamak gerektiğini anladım, çünkü vakfn bana en acı tecrübe oldu.Borsanın sabır işi olduğunu, yamyamlarla dolu olduğunu çok acı, ve çok pahalı tecrübeyle öğrendim. Bunun gibi bi kaç anım daha var ama en acısı bu. 

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP