×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

YATIRIM HAYATIMDAKİ HALKA ARZ ve HATALARIM

Asels - Tlman - Tatgd

Borsada yatırımcı adayı olduğumda hiçbir eğitimim bilgim yoktu. Yatırımcı olmaya başladığımda uzun vadeli düşünmüştüm. Kendi mesleğim varken ikinci bir meslek sahibi olacağımı o günki şartlarda hiç düşünememiştim. Nasıl yatırımcı oldum? Bir tanıdığım borsada 4 yılda parasını nasıl kazandırdığını anlattı, hisseler bedelsiz yapıyormuş, kar payı temettü veriyormuş vs… anlatığında ilgimi çekti.

Yatırım hayatımdaki cahillik örneklerimi anlatayımda, benim yaşadıklarımı yeni yatırımcılar yaşamasın istedim.

Asels (AsilŞan) 2 Kasım 2017 de, 33 tl.den aldım. 15 Kasım 2017 de 45 tl. geldiği zamanda hissededeydim 13 günde çok güzel bir kar yapmış. Satmak aklıma bile gelmedi. Çünki tek bildiğim hisse yıllar içinde bölüncek, temettü vercek ve param değer kazancaktı. Ve o büyük düşüşten sonra  ucu ucuna az bir karla sattım. Asels (AsilŞan) Acemi şansımdı, tecrübe oldu.

Asels (AsilŞan) sattım, nakitte param oldu. İşlerim nedeniyle borsayla ilgilenemezdim. Forum sayfasına ara ara okuduğum da yorum yapanlar halka arz Tlman (hamsiLiman) Ağustos ayında 30 tl. falan filan diyorlardı. Hadi dedim kendime (AsilŞan) dan karı kaçırdım Ağustosa kadar (hamsiLiman) değerlensin dedim.

Tlman (hamsiLiman) 25 Ocak 2018 de, ilk tahtaya düştüğü gün 21 tl.den aldım. Milli, süper reklamlı, rakipsiz (hamsiLiman) gaplı açılış yapmış bilgim bile yok. O günlerde Bilgisizliğin-Eğitimsizliğin cezası, esaret günleri başlıycakmış zamanla öğrenmiş oldum.

Tlman (hamsiLiman) aldıktan sonra Portföyümüde, forum sayfasına da bakmadım. İşlerimle meşgul oldum. Tasarımlarımı teslim ettim, işlerim bitti. Portföyüme bir baktım (hamsiLiman) 15.50 tl. arz fiyatının altına düşmüş. Ekrana baktıkça moralim bozulmaya başladı.

Yine forum sayfası okumaya başladım. O kadar çok konu yazıyorlardı ki, hiçbir sey anlamıyordum okumaktan da  yoruldum ve sıkıldım. Tweter dünyasına girdim, takip ettiğim ilk kişi bir spekülatörmüş. Spekülatörün süslü güzel sözleriyle Mart ayında cahil cesaretiyle Tatgd (BatGıda) sahibi oldum. Tecrübe oldu.

Tlman (hamsiLiman), Tatgd (BatGıda) eksi eksi zarar yazmaya başladı moralim çok bozuldu. Yatırımcı oldum 3 ayda zarar etmeyi becerdim. Düşündükce korkmaya başladım, borsada resmen paramı yok edecektim. Durdum hiç işlem yapmadım araştırmaya başladım.

Tweterde 2.takip ettiğim kişi  Adem Bey benim için şansmıydı  Rabbim’in bir hediyesimiydi o gün ki, zamanda anlayamazdım. Zamanla öğrendim ki hediyeymiş….

Aylarca Adem Bey’in sitesini inceledim, Adem Bey-Kıvanç Bey’in bütün videolarını izledim. ilk günler çok zorlandım. Programları kullanmayı öğren grafik vs. çok yoruldum. Zamanla sistemin işleyişini anlamaya kavramaya başladım.

Tatgıda (BatGıda) zararla sattım 1.Tabanımı yedim. Çizdiğim grafiklere göre hayali işlemler yaptım kendimi test ettim. Hayali işlemde bile stres yaşadım. Sonra pratik işlem yapmaya başladım az az da olsa kazanmaya başladım.

Tlman (hamsiLiman) karşı tahammülüm kalmadı ve inadım 15 ay sonunda son buldu. 29.03.2019 da %58 zararla sattım.2.tabanımı yedim. Halka arz ne demekmiş çok iyi öğrenmiş oldum. 15 ay boyunca 1 lot maliyet düşürmedim, temettü paramla da 1 lot almadım. Çünki hisseye güvenim yoktu, benim için maliyet düşürmek anlamsızdı. Tlman (hamsiLiman) kırık kolla dövüşülmeyecek olduğunu öğretti. Tecrübe etmiş oldum.

Tlman (hamsiLiman) %58 ettiğim zararın birinci suçlusu benim eğitimsizliğimdi, diğer suçlularıda Rabbime havale ettim. Tlman (hamsiLiman) aylar önce satmayışım sebebide bende kalsın…

Sonuç;

Aileme karşı mahcup oldum, rezil oldum, aylarca ruhumda yorgunluk oldu.

Bütün yazdıklarımdan çıkarılcak tek ders Bilgisizliğin-Eğitimsizliğin cezasını cektim.

Ve bugün Finansal Okur yazar adayı olarak, adım adım yudum yudum doğru adreste kendimi geliştiriyorum.

13/04/2019

Saygılar

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP