×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Bir Artog hikayesi,

Artog hissesi yani Ar-Tarım, tipik bir patron şirketi ve operasyon çekmek için seçilmiş bir kağıt. Sanıyorum 2013 yılıydı ve kap a bir haber düştü Artog petrol arama işine giriyordu. Bilmem kaç dönümlük tarım arazilerinde petrol arayacaklardı. Haber neresinden tutarsak tutalım asparagastı ama halkın zayıf karnı, ülkede petrol aranacak ve petrole olan malum ihtiyaç bitecek hayali dillerde ve forumlarda dolaşmaya başlamıştı. Benimde mesleğim icabı( petrol ve d.gaz mühendisiyim türkiyede bir çok yerde bizzat sondaj yapıp petrol aradım) bu haber kulağıma çalındı ve 1,4 lerden 4 lere gelen kağıda girmiş bulundum. Kağıt o günlerde çok hareketliydi gün içi güzel trade imkanı veriyordu ama kap a düşürdükleri haberlere baktıkcada sektör bilgisi olan biri olarak insanlarla dalga geçildiği açıktı. Fakaaaat, forumlarda işler tam tersiydi konudan bi haber üstadlar şirketin doğu anadoluda nekadar çok arazisinin olduğunu bir yerde petrolün enimde sonunda bulunacağını ve zamanla arama faliyetleri de devam ettikce yabancı ilgiside artacak diye hayal satıyordu. Bir süre sonra haber akışı ve fiyatlar iyice saçmaladı. Şirket Jeolog istihtam etti diye haber gönderiyor fiyatlar gün içi dalgalanıyor sonra mal sahibine teslim edillip düşüyordu. Bir gün yine bir haber düştü şirket sismik araştırma için alet almıştı yine bir fiyat dalgalanmasında ben kağıtdan çıktım. Haber içeriği doğruydu, sismik cihazı araştırmanın ilk aşamasıydı ama Gyo firmasının planladığı bir projesi için 1 adet iş makinası alması gibi birşeydi, üstelik haberde gereksiz ne kadar detay varsa sanki aletin kullanıcı klavuzundan kopyalanmışcasına verilmişti. Öte yandan algı tarafı çok pozitifti malum forumlarımız ve üstadlar yine döktürüyordu. Tüm bu birkaç aylık maceramda dikkatimi çeken nokta ise konuyu sonuna kadar bilmeme rağmen forumlardaki üstadlar öyle ikna edici paragraflarca argüman yazıyorduki bazen bende kendimi hikayeye kaptırıyor, acaba diyordum. Sonuç olarak Artog tahtası bir süre daha böle devam etti ve artık kapalı konuda mahkemede bildiğim kadarıyla.

Özetle Yatırımcı olarak borsada aldığımız şeyin bir şirket olduğunu asla unutmamalıyız. Kağıt deyip haberlerle söylentilerle tiyolarla inen çıkan bir şey değilde yaptığı faaliyetler sonucu ürettikleri ile kıymetlendiğini bilmeliyiz. Aksi halde bu örnekler devam edecektir. Keşke daha iyi finansal okur yazar olsak şirketlerimizin ne iş yaptıklarını araştırsak ve ilgili düzenleyici kurullarda bu operasyonlara izin vermese.

 

 

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP