×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Şirket Odaklı Analizlere Yönelme

Üçünce aşama konumuz şirketleri tanıma ve analizlerde şirket odaklı analizler yapmadır.Öncelikle şunu unutmayalım sadece sanan bir şeye yatırım yapmıyoruz, yatırım yaptığımız şey maddi varlığını devam ettiren bir şirket.

Haberler ve devlet odaklı çalışmalar bazen bazı şirketleri ve sektörleri ön-plana çıkarırken bazılarını geri planda tutabilir.Bunun için gündemi ve Devlet politikalarını takip etmek lazım.

Örneğin Faizlerin düşmeye başladığı dönemlerde

Gyo

Otomotiv

Bankacılık

Faktorink

Şirketlerinin ön-plana çıktığını göreceksiniz.

Fakat bu konuda da yine acele etmemek lazım.Örneğin Global ölçüde faizler düşmeye başladı , ilk önce bu sektörün oyuncuları mutlaka ve mutlakla bir iki dönem bilanço rakamlarını görmek isteyecektir.Her şeyin piyasada yansıması farklıdır.

Örneğin dövizin yükselmesi bazı sektörleri o dönem için arka plana atarken bazılarını da ön-plana çıkaracaktır.

Elinde hali hazırda dövizi olan bir şirket dövizin yükselmesinde olumlu etkilenecektir.

Veya da

İhracat oranı yüksek olan bir şirket yine dövizin yükselmesinden olumlu etkilenecektir.

Örneğin soda gibi şirket 2018 yılında dövizin aşırı yükselmesinde en az etkilenen şirket olmuştur.

Bunun tam tersi de geçerlidir.

2018 yılında yine dövizin yükselmesinde en çok etkilenen şirket thyao olmuştur çünkü şirketin yüklü döviz borcu bulunuyordu.

Bunun için  Şirket odaklı çalışmalar yaparken hem ülkesel olarak hem de Global ölçekli birçok şeye dikkat etmek gerekiyor.

Faizler düşerse

Örneğin

Gyo ve otomotiv sektörleri de canlanır.

Düşük faizli krediler her zaman bu sektörleri canlandırmıştır.

Bununla birlikte İnşaat malzemesi satan Çimento ve Cam hisseleri de bu furyadan olumlu etkilenir.

Veya da araç parçası satan alt firmalarda da bir canlanma yaşanır bununla birlikte lastik firmaları da bundan nasibini alır.

Yani ekonomideki en ufak bir değişim domino etkisi yaratarak birçok sektörü doğrudan birçok sektörü de dolaylı etkilemeye başlar.

Örneğin son dönemlerde Devlet politikası sürekli olarak Bilişim ağırlıklı çalışmalara yöneliyor dikkat ettiyseniz belki de 2019’un en çok kazandıran sektörleri bilişim oldu.Bundan sonraki süreçte de yine aynı politikanın devam etmesi yine Bilişim hisselerini ön-plana çıkacaktır.

2011-2015 yıllarının yaşayanlar bilir.Devlet politikası sürekli Savunma sanayi üzerineydi ve her gazete küpüründe bununla ilgili beyanatlar bulabilirdiniz.

Peki ne mi oldu.

Otokar ve Aselsan hisseleri 2-3 senede 8-9 katına çıktılar.Sürekli Tsk’den ihaleler aldılar.

Sonuç olarak Medyayı düzgün şekilde takip edenler bu furyadan nasibini aldılar.

Borsa sadece temel ve teknik bilgiden ibaret değildir.Medyayı iyi okumaya ve takip etmeye çalışın bazen öyle yerlerden öyle haberler okursunuz ki !

Şirket odaklı çalışmaların başında şirket ile ilgili yatırımcı raporlarını düzgün bir şekilde analiz etmek yatar.

Aynı zamanda şirketin hangi şirketlerle iş yaptığı önemlidir.

Haberleri doğru okumak ve doğru yorumlamak belki de en önemli şeydir.

2 sene önce bu zamanlar twitter’da bir yazı yazmıştım, yazı aynen şöyleydi.

‘’Eğer borsa geleceği satın almaksa gelecekte Elektrikli otomobillerin yaygınlaşacağını söylemek yalan olmaz ilerde istasyonlarda bu elektrikli araçların şarjlarını doldurabileceği düzenekler hazırlanmalı bunun için gerel ‘in altyapısı hazır’’

Demiştim ve gerel o yazıdan 6 ay sonra 4-5 katı prim yapmıştı.

Hala aynı şeyler yine geçerli eğer gelecekte elektrikli otomobiller yaygınlaşacaksa BU konuda ön-plana çıkan sektörlere yönelinebilir.

Son dönemler güneş panelleri baya ön-planda hatta ve hatta devlet bunu yapanlara teşvik bile veriyor.İlerleyen dönemlerde bu Panelleri yapan ,üreten firmalara yatırım yapmak mantıksız değil.

İki gazeteden birinde elektrikli otomobiller ve güneş panel reklamlarını mutlaka görürsünüz.Veya da sürekli bilişimle ilgili yapılan yenilikleri görürsünüz.

Yine örneğin Poşetin marketlerde paralı olması poşet tüketimini azalttı bez torba dönemine geçildi.İlerleyen günlerde poşet üreticilerinin karının düşmesi normaldir.Bez torba üretenlerin de karı uçacaktır.Çünkü artık herkesin elinde bir bez torba olmaya başladı.

Yani şunu anlamak gerek her şey temel ve teknik bilgilerden ibaret değildir.

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP