×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

PETKİM’İN 400M dolarlık yatırımı İnşaatı tammen Türk mühendisler tarafında  gerçekleştirilen yatırımı Ege’de hayata geçti.Özellikle ilerleyen zamanlarda bu yatırımın Meyvesini çok iyi bir şekilde alacağını düşüyoruz.Bu liman EGE’nin 3 büyük limanı konumunda şuan .Bu yatırımın Petkim’in geleceği daha iyi okumasına ve Dünya’ya daha iyi açılmasına vesile olacaktır.Tam kapasite ile çalışması 2018’de olacağını düşünüyorum .Bu mevcut potansiyeli arttıracak büyük bir gelişme ve kısa sürede Şirketin cirosuna ciddi anlamda katkı sağlayacağını düşünüyorum

2018 yılında İzmir ALİAĞA STAR rafilelerininde üretime başlayacak olması Şirketi önümüzdeki günlerde çok daha farklı bir yere koyacaktır.Bu rafiner hem Petkim için dolayısıyla da Türkiye için çok önemli bir projedir.Bu yatırım ülke ekonomisine 1,5 milyar dolarlık katkı yapması düşünülmektedir.

İlter, Star Rafinerinin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olduğunu ifade ederek, tesislerde yılda 1.6 milyon ton nafta, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 4.8 milyon ton ultra düşük kükürtlü dizel ile petrookok, ksilen, reformat ve kükürt üretileceğini söyledi. Star Rafinerinin 2018 yılının Eylül ayı itibarıyla Aliağa ve ülke ekonomisinin en önemli güç kaynaklarından biri haline geleceğini belirten İlter, cari açığın azaltılmasına vereceği katkıyla ve oluşturacak istihdamla da ülke kalkınmasında önemli rol üstleneceğini aktardı. İlter, rafinerinin ülke ekonomisine de 1.5 milyar dolar gibi büyük bir katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Bu büyüklüklteki bir rafineleri Mevcut fiyatı ile Petkim’de yeniden değerleme ve ciddi bir değerleme yapacaktır.2018 yılında Liman’ı da tam devreye girmesi ile Petkim’de senelik kar beklentisinin mevcut rakamların 2 katı olabileceğini düşüyoruz.Mevcut durumda bile 7,74 fk’sı ile Hala pahalı olmayan Petkim bu projler tamamen hayata geçince şu durumunun varlık+ciro olarak en az 1,5-2 katı değişeceğini düşünüyoruz.Gelecekte Petkim 1,7-2,5 m senelik karın çok olmayacağını öngörüyoruz.

Geleceğin yükselen değeri Petkim olacaktır.

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP