×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

PD/DD

Özellikle bilanço incelerken çokça baktığımız ve ciddi anlamda da önemli olan oranlarından birisi de PD/DD oranıdır.

Açılımı Piyasa değerinin defter değerine oranıdır.Bir hissenin piyasa değeri ile muhasebe değerini karşılaştırır.Burada defter değerinin mantığını anlamak önemlidir.Defter değeri bir şirketin varlıkları ile borçları arasındaki farktır.Aslında şirketin net değeridir.

Bizler bu orana bakarak şirketin pahalı mı? Ucuz mu ? olduğu ile ilgili yorumlar yapabiliriz.Her oranda olduğu gibi bu da tek başına %100 güvenilir değildir.Bazen sektörel pd/dd’lere de dikkat etmemiz gerekebilir.

Bazen şirketler düşük pd/dd oranları ile işlem görebilirler.Bu bazen bizlere fırsat verebilir fakat bazen de bakarsınız pd/dd oranın çok yüksek şirketlere rastlarsınız bu da o şirketin her zaman pahalı olduğu anlamına gelmez.

Örneğin şirket büyük bir yatırım yapmış olabilir piyasanın da bunu yüksek pd/dd ile karşılaması normaldir.

Pd/dd oranını ‘1’ göre hesaplarız

Örneğin bir şirketin PD/DD oranı 1 ‘in üzerinde olabilir.Bu  şirket borçlarını ödedikten sonra net varlıklarından yüksek değerlendirildiğini gösterir.

Bunun tam tersi

PD/DD  oranının 1’in altında da olabilir bu da şirket borçlarını ödedikten sonra net varlıklarından düşük değerlendirildiğini gösterir.

PD/DD nin düşük olmasının çok çeşitli sebepleri vardır.Bazen şirket varlıklarının olduğunda yüksek veya da düşük gösterilmesi bu oranın olması gerektiğinden yüksek veya da düşük olmasına sebep olabilir.Bazen bu oran gayrimenkul değerlemelerinin yanlış hesaplanmasında da yüksek çıkıp bizi yanıltabilir.Onun için mutlaka Öz sermaye karlılığını ve şirket finansal raporları dikkatle incelenmelidir.

Bunun için bu oranın daha sağlıklı yorumlanması için mutlaka Şirketin öz sermaye karlılığına dikkat edilmelidir.

Yüksek öz sermaye karlılığına sahip olan şirketlerin PD/DD oranının 1’in üzerinde olması sorun teşkil etmez.

PD/DD oranı  1’in altında , Öz sermaye karlılığı yüksek olan şirketler yatırımcı için fırsatlar oluşturabilir.

Daha öncede bahsettiğim gibi sektörel PD/DD mutlaka bakılmalıdır.

 

ADEM AYAN

 

TOP