FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

NEDEN  TRKCM ?

 

Öncelikle şunu belirteyim ki uzun süredir takip ettiğim bir şirket , Daha önce takip edenler  hatırlar 1,70’lerde sistemimize girmiş 2,97’den sistemimizden çıkmıştı.2 yıl sonra tekrardan 2,94 baz fiyat ile tekrardan sistemimize döndü.

Şimdi şirketimizi biraz rakamlarla tanıyalım ?

2014 yılan beri baktığımızda şirketimiz son 4 senede cirosunu %200 arttırmayı başardı….Karlılık son 4 senede %300 üzerinde arttı.Şimdi burada önemli olan şu şirket kesinlikle karını ve cirosunu dönemsel olarak arttırmıyor.İki rasyoda da belirli periyotlarla yukarı yönlü bir yükseliş mevcut.

Son dönemler sektörel kaynaklı sıkıntılar maalesef Trkcm’da etkiledi burada biraz daha yabancının pimpirikli davranması hissenin fiyatlarını bu hale getirdi.

Şirketimiz satışlarının %60’i ihracat %40 iç pazar.Belki iç pazarda ufak bir daralmadan söz edilebilir.Belki ufakta olsa iç pazarda likid sorunu olabilir fakat özellikle ihracat oranının %60 ‘larda olması bu iç pazardaki daralmayı hissettirmeyecektir.

Özellikle sektörün daraldığı şu dönemde  bu şirket karını arttırabiliyorsa , sapasağlam kalabiliyorsa yarın öbür gün sektorel bir iyileşmede ilk şaha kalkacak şirkette bu olacaktır.

Şirketimizin en güzel taraflarından birisi karının %90’ını esas faaliyetlerinde elde ediyor olmasıdır.Şirketimizin döviz riski yoktur.Hatta elinde döviz fazlası olan bir şirkettir.Bu açıdan olumludur.

Duran varlıklarına baktığımızda son 4 senede 3 katına çıktığını görüyoruz.Şirketimizin yeni atılımlar yapması  ilerleyen yıllar açısında gayet olumlu.Bunun bilançoya yansımasını görüyoruz.İlerleyen dönemlerde de görmeyi arzu ediyoruz.

Finansal giderleri arttı bu da gayet normal.Bu artış şirketin başa çıkamayacağı bir artış değildir.Borçluluk yapısı gayet makuldür.

Şimdi baktığımız zaman şirket gelişimini hala sürdürüyor  ve her sene de ortalama karını %30-40 arasında arttırıyor.Önümüzdeki 2 senede bu güçlü görüntü devam ederse şirketimiz önümüzdeki  2 sene içinde yıllık 2 m civarı kar elde etmesi asla sürpriz değildir.

Olabilir mi ?

Neden olmasın…

Her bilanço döneminde gittikçe artan ihracat rakamları , aslında olabileceğinin en büyük göstergesidir.

Bunca yatırım bu rakamlara ulaşılsın diye yapılmıştır.

Şirketimizin öz sermaye karlılığı %23 civarıdır.Bu da gayet güzel bir rakamdır.

Cari oran’ı 1,66’dır.Kısa vadeli borçların son 1 senede artması cari oranın neden düştüğünü bize çok net şekilde göstermektedir.1,5-2 arasındaki cari oran makul bir orandır.

Hisse başına karı yıllık olarak ort %10-15 arasında artmaktadır.Şirketimiz yıllık hisse başına 0,78 krş kar elde etmektedir.Bu gayet güzel sürdürülebilir bir rakamdır.

Şirket büyümesini devam ettirmektedir.

Şuan ki f/k oranı 3,94’tür.Şirketimizi senelik olarak %3-4 arası temettü vermektedir arada verdiği bedelsizlerde cabasıdır.Böyle bir şirketin 3-4 senelik karına işlem görmesi ilginçtir.Bundan önceki dönemlerde bu şirket ortalama 8-11 arasında bir f/k’ya işlem görmüştür.

XU100 ‘de fk oranına baktığımızda , o oranın bile en az %40 altındadır.

Defter değeri 4,29’dur.Şuan ki fiyatı defter değerinin de %30 altındadır.

2019/9 döneminde 780 m kar elde etmiştir.Söktörel çarpanların altında işlem görmektedir.Cam sektörünün f/k ortalaması  4,77 pd/dd ortalaması :0,88’dir.Sadece sektörel çarpanlara göre bile en az %30-40 arası ucuzdur….

Geçen sene 2017/9-12 arasında 203 m kar elde etmiştir.Bu sene ortalama kar artışı %70’dir.Şirketimiz genelde  son çeyreklerde yüksek kar elde etmektedir.Geçen sene karın %35’ini son çeyrekte elde etmiştir.

Şimdi karın ortalama %60 arttığını hesap edersek  2018/12’de şirketimizin 1,1-1,2 arasında kar açıklaması benim için sürpriz olamayacaktır.

Bu kar rakamı gelirse f/k 3’ün altına pd/dd ise şu rakamlarla 0,6 civarına düşecektir.Böylelikle şirket daha ucuz olacaktır.

Ortalama 5-6 arasında bir f/k ile işlem göreceğini düşensek dahi şirketimizin şuan olması gereken piyasa değeri en az 5-6 m civarıdır.

 

 

ADEM AYAN

 

TOP