×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

NEDEN TEKFEN

Şirket hem taahhüt hem de Tarımsal alanda önemli yatırımları olan Global ölçekte bir şirkettir.Özellikle Azari ortaklığı şirketin son dönemler büyümesinde önemli bir etkendir.

Genel Yurt Dışı İştirakları

Tekfen Taahhüt Grubu çatısı altında yer alan HMB - Hallesche Mitteldeutsche Bau AG, tedarik ve tedarik finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir şirket olup Almanya'da faaliyet göstermektedir.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile Tekfen İnşaat ortaklığında 1996 yılında kurulan AZFEN, bugüne kadar Azerbaycan ve Gürcistan'da petrol ve gaz işleme alanında birçok önemli projeye imza atmış bir iştiraktir.

Bir GamaTekfen ortaklığı olarak 2002 yılından bu yana Kazakistan'da faaliyet gösteren GATE ise 2018 itibarıyla %100 Tekfen Taahhüt Grubu şirketi olarak yoluna devam etmektedir.

Özellikle Türkiye,Katar ve Azerbaycan’dan İnşaat,Mühendislik ve İmalat Mühendislik alanlarında Büyük projelere imza atmıştır.Birçok Projeye’de imza atmaya devam etmektedir.Bildiğimiz gibi hala Ülkemizde Doğalgaz girmeyen bir çok yer var.Bu yerlerde Doğalgaz borusu işleriniz Tekfen holding yürütmektedir.Yine bu tesisatların bakım ve onarımı da Tekfen holding’e aittir.

"Çelik Terzisi" lakabıyla anılan Tekfen İmalat, Derince'de bulunan üretim tesisinde petrol, petrokimya ve kimya endüstrileri ile gaz, demir-çelik tesisleri ve kuvvet santralleri gibi endüstriyel tesislere yönelik olarak silindirik ve küresel depolama tankları, basınçlı kaplar, proses kolonları, reaktörler, ısı eşanjörleri, atık ısı geri kazanım kazanları, basınçlı boru devreleri ve ağır çelik konstrüksiyon üretimi gerçekleştirmektedir. Şirket, bugüne kadar yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da sayısız projeyi hayata geçirmiştir.

Tekfen GAYRİMENKUL sektöründe de önemli başarılara imza atmıştır.

Bunlardan en büyükleri;

Tekfen Gayrimenkul'ün bugüne kadar hayata geçirdiği Akmerkez, Tekfen Tower, Taksim Residences, Tekfen Yalıkavak Evleri, Levent Ofis, Kâğıthane OfisPark, Tekfen Bomonti Apartmanları ve HEP İstanbul gibi projeler, Grubun kalite, fonksiyonellik, sürdürülebilirlik ve güvenilirlik olarak belirlediği marka değerlerini temsil eden başarılı projelerdir. Fonksiyonelliği ve tasarımı bir arada barındıran yaşam alanları inşa etmeye önem veren ve bu nedenle alanında en iyi mimarlarla işbirliği yapan Tekfen Gayrimenkul, özgün yaklaşımıyla dikkat çeken projeleri ile birçok kez ödüle layık görülmüştür.

Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

Tekfen Gayrimenkul Grubu çatısı altında geliştirilen projelerin kalitelerine yaraşır şekilde yönetilmesi ve işletilmesi amacıyla 2003 yılında kurulan Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş., faaliyetlerini "Tekfen Services" markası altında sürdürmektedir. Tekfen Services, binaların bakım, onarım, temizlik ve güvenlik hizmetlerini vermekte, ayrıca otopark, konferans salonu, restoran ve fitness center işletmeciliğini yapmaktadır. Şirket, uzun yıllardır Akmerkez'de hizmet veren S Café & Brasserie'nin de işletmecisidir.

Bunların yanında ;

Bu iş kollarında toplam 18,000 yakın personel çalıştırmaktadır.

Diğer büyük bir iş koluda TARIM SANAYİDİR.

Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu, toplam ciro içindeki %24,4 ve net kârındaki %33,1'lik payını oluşturmaktadır.Özellikle son dönemlerde bu iş koluna holding ciddi anlamda önem verip yatırımlar yapmıştır.

Tekfen TARIMSAL SANAYİ ört ana tüzel kişilik altında yürütmektedir.

Bunlar;

Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Tekfen Tarımsal Araştırma, Üretim ve Pazarlama A.Ş.

Hishtil-Toros Fidecilik San. ve Tic. A.Ş.

toros Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.

Özellikle Gübre alanında önemli gelişmelere imza atmıştır.Türkiye’de toplam kurulu Gübre üretim kapasitesinin %38’ini elinde bulundurmaktadır.

Bu sektör 2 senedir biraz sıkıntılı süreçler yaşadı fakat özellikle bundan sonraki süreçte Gübre’nin ciroya etkisinin daha fazla olacağını tahmin ediyorum.

Tekfen 2018/9 Döneminde

11.296.815.000

Ciro elde etmiştir.Bu ciro bir önceki dönem cirosunun %50 ‘sinde daha fazladır.Özellikle 2019/12 ve 2020 senelerinde Tarım SANAYİ kolunun ciroya daha fazla etki etmesini bekliyorum.

Yıl sonunda 15-17 m arası bir ciro beklentim var.15-17 m arası bir ciro yapan şirket şuan piyasada 6 m ile işlem görüyor.

Bu şirket Esas Faaliyetlerinde 1.606.614.000 gelir elde etti.

2019/12 döneminde 2,400,000,000-2,600,000,000 arası bir esas faaliyet beklentim mevcut.

Bu durumda Şirket Esas faaliyetlerinin 2,5 katı ile işlem görmüş olacak.

Bundan önceki seneler ortalama esas faaliyet karının 5-6 katı ile işlem gördü.

2020 senesinde cironunda en az %30-40 artacağını tahmin ediyorum.Özellikle son dönemler Azerbaycan ve Katar lafları sık sık dolaşır oldu.Azeri ortağı ile Asya pazarın belli bir yeri zaten mevcut.

Şirket ortalama %20 Brüt kar ile çalışıyor.Yani 2020 senesinde 22-26 m arası bir ciro elde etmesi durumunda

4-4,5 m Brüt kar

Ortalama da 3,5-3,7 Esas faaliyet karına denk gelir.

Yıllık olarak ise 2,7-3 m arası kar Sürpriz olmaz.

Şirketin döviz açığı bulunmamaktadır Hatta döviz fazlası olan bir şirkettir.Onun için döviz dalgalanmalarından olumsuz etkilenmemektir.

Güçlü iş kolları ve Düzenli yönetim biçimi ile ileri vizyonu olan nadir şirketlerden birisidir.

Borçları toplam varlıklarının %40-45’ini oluşturuyor.

Bu da bu tarz bir şirket için normal hatta diğer holdinglerle karşılaştırıldığın da güzel bile sayılabilir.

İştirak yapısı güçlü ve alanında Lider olma yolunda şirketleri bünyesinde barındırıyor.

Güçlü bir öz-kaynak yapısı mevcut.Öz-kaynakları 5.391.201.000 .

Bu öz-kaynakla senelik 2 m civarında kar elde etmektedir.

PD/DD:1,28 Sektör ortalaması 1,5 civarındadır.

F/K:3,66 Sektör f/k ortalaması 4-4,5 civarındadır.

2020 senesinde Şirketin daha da büyüyeceğini tahmin ediyorum.

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP