FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

PEGASUS

Pegasus henüz büyüme aşamasında bir şirket , Özellikle ülkemizde son dönemlerde bu alan ile ilgili bolca yatırım  olmuştur.Pgsus Avrupa’nın en hızlı büyüyen hava yollarında birisidir.Henüz yatırımlarının %100 bitmemiş olması ara ara bilançolarında bozulmalara sebep olmaktadır fakat havacılığın sektörel olarak geleceğini düşündüğümüzde bu yatırımların ilerleyen yıllarda ne kadar isabetli olduğunu hep beraber göreceğiz.

Şirketimiz şuan büyüme odaklı olduğu için borçluluğunu bu seviyede olması normaldir.2018/9 DÖNEMİ cirosuna baktığımız zaman Piyasa değerinin 3 katı bir ciro elde etmiştir.Bu gayet pozitif bir görünümdür.2017/9’una göre cirosunu %50 arttırmıştır.Geçen seneye göre finansman giderleri her ne kadar 2 katına da çıksa şirketin gayet pozitif bir şekilde büyüyen cirosu bunu bertaraf etmeyi başarmıştır.Şirketin cirosu son 4 senede 3’e katladı .

Şirket yıllık olarak ortalama %30-50 arası bir ciro yükselişi yaşadı.Önümüzdeki 2 senede de bu performansın çok daha üzerine çıkabileceğini düşünüyorum.Uçak alımları halen devam ediyor.Yeni  uçak seferleri oluşuyor bu da pegasus’un cirosunu dolayısıyla karının artmasını sağlayacak başka bir faktör.

Pegasus artık 10 sene önce 8 uçak kurulan sadece iç hatlara çalışan bir şirket değil.Burada çıta iyice büyüdü.Avrupa’da hemen hemen uçuşunun olmadığı ülke yok.

Her geçen günde sefer sayıları daha da artıyor.Uçak sayısı yavaş yavaş istenilen seviyelere geldi.Şuan ki piyasa değeri  2m civarında.Öz kaynak ise 4,5 m .Her ne kadar yüklü borçlanmaya da girmiş olsa öz kaynakları son 4 senede 3 katı arttırdı bence bu da güzel bir başarıdır.

Ciro önümüzdeki 2 senede böyle yükselmeye devam ederse (Sektöre baktığımızda muhtemeldir ) 2 sen sonra Öz-kaynak’ların 8-10 m arasında olması sürpriz olmaz.

Şirketimizin elinde belli bir miktarda döviz vardır.Bu yine ayrı bir pozitif gelişmedir.Ne olursa olsun borcunda olsa elinde belli bir miktar naktin varsa bu senin elini her zaman güçlendirir.

Pegasus şu fiyatı sektör  ortalamasının altında Avrupa’da aynı şirketlerin 1,5-2 M USD arasında işlem gördüğü açıktır…

Pegasus karının %95 ‘ini esas faaliyetlerinde elde ediyor.KARLILIKTA şuan tam bir düzelme yok fakat bundan sonra yavaş yavaş rakamların da oturacağını düşünüyorum.

Aktif karlılığın yavaş yavaş oturmaya başlayacağı dönemlere giriyoruz.Şöyle düşünü şirketler yatırım yaparken bazen bilançolarda ilginç rakamlar görebiliriz ,bu rakamlar geçicidir.Yatırımlar meyvesini vermeye başladığı zaman şirketin rakamları yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır.

Onun için PSGSUS için 2019 önemli bir senedir..

Hisse başına kar son 4 dönemde yükseliş eğilimine girmiştir.Son dönemde bu kar 6,39 tl olarak gerçekleşti.Bu da zaman mevcut fiyatın %30 gayet güzel bir rakam.Son dönemlerde petrolünde düşmesi özellikle havacılık sektörünün brüt kar marjında yukarı yönlü bir atak yaptıracaktır.

Öz –sermaye karlılığı %19’dur , Brüt kar marjı %21 ‘dir bu rakamlar gayet makul seviyededir.Dediğim gibi cirodaki büyüme gayet agrasif.Bu agrasiflik ilerleyen dönemlerde kar rakamına da yansıyacaktır.

Likid oranın artması da gayet pozitiftir.Ekonominin daraldığı şu  dönemde likid oranın arması pozitiftif.CARİ ORAN 1,76’dır .Bu da makul bir orandır.

Özellikle yurt dışındaki satışlarını son 2 dönemde ciddi şekilde arttırdı.Burada bilet fiyatlarında uygulanan politika gayet etkisini  gösterdi.Satışların %50’sini yurt dışında yapıldı.

İlerleyen dönemlerde yurt dışının ciroya etkisi daha da iyi olacaktır.

Sektörel çarpanlara baktığımızda PGSUS’UN çok çok gerisinde olduğu net görülmektedir.Bunun sebebe daha öncede açıkladığım gibi yatırımlar sebebiyle yüksek borçlanma altına girmesidir.

Sektör çarpanlarına baktığımızda f/k :6,45 bu oran pgsus’ta 3,49 ‘dur pd/dd oranına baktığızda sektör ortalaması 0,88’dir .Bu oran pgsus’ta 0,5’dir…

2018 GENEL bilanço rakamları bizim için artık daha önemli olmaya başlamıştır.

Mevcut koşullara baktığımızda ilerleyen dönemlerde piyasa değerinin en az 5-7 arasında olması kesinlikle sürpriz olmaz.

 

Adem AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP