FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Pınar Et

Ortaklık yapısı

Yaşar Holding:%54

Pınar Süt:%13

Halka Açıklık:%33

Şirket Hakkında

Kurulduğu yıl olan 1973 tarihinden bu yana tüketicilerinin kaliteli tercihi olan ve gıda sektöründe liderliğini sürdüren PINAR, süt, et, su ürün gamında farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerle çok geniş ürün yelpazesine sahip bir markadır. Dünya trendlerini yakından takip eden PINAR, birçok ürün gamında liderliğini sürdürmektedir. PINAR gıda sektöründe Türkiye’yi ilklerle tanıştırmıştır.

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu, Pınar Süt, Pınar Et, Yaşar Birleşik Pazarlama, Çamlı Yem Besicilik, Pınar Su, ve Pınar Foods şirketlerinde, 5 binden fazla çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ülke ekonomisindeki giderek artan rekabet ortamı, şirketler için güçlü markalar yaratma gerekliliğini her zamankinden daha önemli kılıyor. Tüketicinin tercih ettiği marka olmak, sürdürülebilir karlılığı sağlamak ve uluslararası pazarlara açılmak marka olmanın gereklerini yerine getirmekle mümkün.

Güçlü mali yapısıyla son dönemlerde beğendiğim bir şirket.Özellikle sektöre baktığımızda önümüzdeki dönemde daha da iyi olabileceğini düşünüyorum.

Şirket genel olarak düzgün yönetiliyor.

Son bir senede öz-sermayesini %15 civarında yükseltti şuan ki mevcut öz-sermaye 553.680.556 civarındadır.Her sene ortalama %11-13 civarı temettü dağıtan bir şirketin öz-sermayesini küçük miktarlarla da arttırması güzeldir.

Şirket 2018/12 döneminde 700.745.642 civarında ciro elde etti.Yaptığı ciroya baktığımızda gayet yüksek şirketin şuan ki piyasa değeri 302,000,000 civarında cirosu piyasa değerinde %130 daha fazla.Özellikle şirketin gıda sektöründe olması ve bu konuda ciddi bir deneyiminin olması şirketi ilerleyen günlerde ön-plana çıkaracaktır.

Şirketi şuan makul kılan Piyasa değeridir.Sektörde aynı durumda diğer şirketlere baktığımızda.Çarpanlar olarak petum’un çok önünde olduğunu görürüz.

Sermayesine baktığımızda tam istediğimiz şekilde düşüktür.43,000,000 sermayesi mevcuttu.Mevcut durumda karlılığına , temettü oranına baktığımızda bu sermayenin bu yapıdaki bir şirket için net şekilde düşük olduğu ortadadır.

İlerleyen dönemde olası bir sermaye artışı bu şirket için kesinlikle sürpriz olmayacaktır.

Sektör senelik olarak %15-20 arasında büyüme dahi gerçekleştirse bu net karlılığı pozitif şekilde en az %10-15 yukarı taşıyacaktır.

Şirket her sene ortalama karının %50’sini temettü olarak dağıtıyor.

Şirketin az da olsa döviz fazlası var.Yani şirket dövizin dalgalanmalarında hiçbir şekilde etkilenmiyor bu da şirketimizi için ayrı bir pozitif durumdur.

Şirketin Toplam varlıkları 732.933.373 , Şirketin kısa-uzun vadeli topla borcu ise 178,000,000’dir. Şirketin borçların toplam varlıkların %25 seviyesindedir bu sektöre ve bistın geneline baktığımızda çok çok iyi bir orandır.

Bist’teki şirketlerin %90’ından bu konuda daha iyidir.

Borçluluk oranında makul seviyede.

Duran varlıkları 520.590.572 civarında bu oran geçen seneye göre %15 civarında arttı.

Cari oran  1,65 seviyesindedir.Şirketin mevcut likid sıkıntısı da bulunmamaktadır.

Mevcut F/K :4,87

PD/DD:0,55

Mevcut durumda bu şirketin uzun vadede 550-650 arasında bir piyasa değerine ulaşması sürpriz olmaz.

 

Sisteme dahil ettiğiz fiyat aralığı: 5,9-6

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP