×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Neden Aselsan

Ülkemizin gözbebeği,

Milli savunmanın gururu

Son dönem yaptığı yatırımlar ile yeni bir boyuta giren aselsan.Son aylarda aldığı yurt dışı siparişleri ile de artık global bir görüntü almaya başladı.

Son dönemlerde kafama hep takılan ve sizlerede hep bahsettiğim olay şuydu;

Şimdi aselsan’ın cirosuna baktığımızda bu cironun %90-95’ini iç pazarda yaptığını görüyoruz.Bu demek oluyor ki Aselsan’ın en büyük müşterisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti.

Bir şirketin müşteri ağının büyük kısmının tek bir kurum olması iyi bir şey değildir.

Çünkü eğer sizin o müşterinizin durumu maddi olarak zora girerse siz de zora girersiniz.

Ama müşteri sepetiniz dağınık ve çeşitli olsa bu tarz riskleri minimilize etmiş olursunuz.

Aselsan son yavaş yavaş Global ölçekli bir şirket olmaya başladı.Son aldığı sipariş bunun en büyük göstergesidir.Yurt dışında daha da sipariş alacağını düşünüyorum.

Bilançosuna baktığımızda toplam cironun %5-7 ‘sini ARGEye harcayan bir firma.Türkiye’de ARGE’ye bu kadar yatırım yapan başka bir firma yok.

Evet bu Arge’nin meyvelerini alıyor.Fakat bu meyvelerin daha da olgunlaşması için Yurt dışı siparişlerinin böyle devam etmesi gerekiyor.Son dönemlerde söylediğimiz gibi artık kabuk değiştirdi.Avrupa’da, Asya’da birçok ülkenin de bu dikkatini çekmeye başladı.

Aselsan SAVUNMA konusunda ülkemizin dışa bağımlılığını azalttı.Ciddi anlamda başarılı bir seyir izliyor.Bunu da artık Global ölçekte pazara dökmeye de başladı.İş artık bundan sonra başlıyor.Bu seviyeye %95 iç pazarla gelen şirket bundan sonra iç pazarı daraltmamak kaydı ile dış pazarda atacağı her adım hanesine artı olarak yazacaktır.

Dile kolay Arge’ye 2019/9 =90.986.000 para yatırdı.SADECE arge’de 3000 personel çalışıyor.Yani aselsan’ın bu başarısı asla tesadüf değildir.İşini özenle yapan 3000 kişiden bahsediyoruz.

Bırakın Türkiye’yi Avrupa’da bu tarz çalışan kaç firma var.Var olanlarda zaten bu emeğin karşılığını fazlasıyla alıyorlar.

Askeri sistemler,Silah sistemleri,Bilgi iletişim ,otomasyon sistemlerin ,Deniz Sistemleri ,İnsansız sistemler ,Enerji sistemler,uzay,Hava ve füze savunma sistemleri,Radar ,Ulaşım,Mikrodalga,Bilgi teknoloji sistemlerine kadar birçok alanda geniş ürünler ve teknolojiler ortaya koymaktadır.

Ürün gamı çok geniştir.

Karel ile de bağlantısını unutmamak gerekir.

Netaş ve Otokar ile de birçok ortak proje geliştirmiştir.

Bunların dışında birçok şirketle de ilişkisi vardır.

%75 Türk Silahlı KUVVETLERİNİN

%25 ise halka açıklık oranı vardır.

Şirket döviz kurlarının yükselmesinde negatif yönde etkilenmemektedir.

Şirketin döviz pozisyonu artıdadır.

Net olarak 1,480,000,000 Tutarında dövizi bulunmaktadır.

Bir şirket düşünün çalışanlarının yarısı ARGE’DE.

Hedefleri büyük olan şirketler her zaman Arge çalışmalarına önem verirler.

CARİ oran’ı 1,84 ‘tür.Baktığımızda şu dönem de dahi şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı bulunmamaktadır.

Şirket 2019/9 döneminde ; 7.647.673.000 ciro elde etmiştir.Bir önceki döneme göre cirosunu %50 arttırmıştır.

1.670.100.000 tutarında bu dönem esas faaliyet kari elde etmiştir.Bu rakam bir önceki dönem göre düşmüştür.Bununda en büyük sebebi.PAZARLAMA,YÖNETİM VE ARGE giderlerinin bir önceki döneme göre 200 m cirarında artmasıdır.Bu biraz ekstra bir durum olmuştur.

Brüt karı 1.850.133.000 olarak gerçekleşmiştir.Brüt kar oranı %25-30 civarındadır.Bu da gayet güzel bir rakamdır.Genel bilişim ve teknolojide bu rakam biraz daha aşağıdadır.FAKAT aselsan’da Arge’nin kuvvetli olması üretin maliyetlerini bir tık aşağıya çekmektedir.İlerleyen dönemde bu maliyetlerin daha da aşağıya gelmesi muhtemeldir.

Genelde 9-12 dönemler arası güçlü ciro yapmaktadır.Cirosunun %40’ını 2018’de 9-12 dönem arası yapmıştı.O dönem 9-12 arasında 4,000,000,000 ciro elde etmişti.

Bu dönemde bunun altında bir rakam gelmeyecektir.

Yıl sonunda ben 12-14 m arası bir ciro beklentim var.

Eğer ciro bu rakamlarda gelirse

Brüt kar 3-3,5 m arasında gelecektir.

Bu noktada arge ve yönetim giderleri yükselse dahi.2,7-3,2 ARASINDAKİ kar rakamı benim için sürpriz olmayacaktır.

Favök 1.856.503.000

Bu rakamı bir kenara not edelim gayet güzel.

Sektör ortalamalarına baktığımızda , sektörün birçok orana göre gerisinde olduğu görülmektedir.

2020 senesinin aselsan , bilişim ve savunma sanayi açısından daha iyi geçeceğini düşünüyorum

 

ADEM AYAN

T & K 21

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP