×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Adem bey merhaba. Ben de kendi hikayemi anlatayım.  Borsa ile ilk tanışmam 2001 yılı. Abim dedi git bankaya,isc. Akb. Garan al. Ben borsanın b sini bilmem.  Aldığım gün rahmetli Ecevit in hastaneye yattığı yani borsanın 9500 civarı olduğu gün. Sonra hisseler artmaya başladı. Seçim sürecinde, ya ak parti tek başına gelir ya da ak parti chp koalisyonu olur diye o gün benim için büyük para 2500 tl koydum borsaya (brodwayaraba o gün 5000 tl civarı). Paramın hepsi. Seçimden sonra borsa artmaya başladı. 4 gün üst üste arttı.  Hocam abimi Cuma akşamı aradım. artık sat dedi. Sabah toplantıma da geç kalıp satış için bankayı aradım. Şansa sabah borsa 14500 tl açılıp eksi kapattı.  Ben hisselerin hepsini sattım tabii. 1000-1500 civarı kar. O gün şöyle düşündüğümü hiç unutmuyorum: bırak asistanlığı. Gir borsaya. Boşu boşuna ne doktorluk yapıyorsun. Neyse ki o aklıma uymadım. Sonra 1mart tezkere krizi ve devamında 1 yıl borsa nakavt. Bir ileri iki geri.2001-2009 arasında Ahmet Mergen hocanın kitaplarını okudum. Rahmetli Yaşar Erdinç  in para harekatı kitaplarını okudum. Bu süreçte parayı hep sepet yaptım. Doğru dürürst ne para kazandım ne de kaybettim. 2008 dünya krizini  hem borsa hem dolarım olduğu için zararsız kapattım.

Yıl 2012- veya 2013 temmuz ağustos aylarıydı. Borsa çok düşmüştü. Çok düşüyordu. Girdim düşünce. Düştükçe düştü. Ve ben o güne kadar kredili işlem yapmadığım için ana paradan zarar etsemde bekleyip zararımı çıkarıyordum. O gün banka size kredi açalım dedi. 20.000 tl kredi açtılar. Devamında 50.000 tl oldu kredi. Asıl çöküş hikayesiburda değil tabii. Burda zarar 20-30bin civarı idi. 2014-15 civarında yine borsa göçüyordu. Akıllıyımyakchol 9000 den 8000 e düştü. Tamam artıkgirilr dedim be başladım maliyetlenmye. hırs yaptım. Bankada şöyle bir istem vardı.krediniz 50000 olsa bile siz aldıkça alabileceğiniz miktar artıyordu. Kchol, doas gibi hisselerden 10000 lot-20000 lot alış yapıyordum hergün.tepki  gelirdiyiphergün alıyordum. Bir gün elimde 400.000 tllikkchol olduğunu hatırlıyorum. Sonra temerrüte düştüm. Tabii kchol 6500 e kadar düştü. Doas daha çok düşmüştü. Banka hisselerimi zorla sattırdı. Bir arkadaştan 1 aylığına 50.000 tl borç aldım ve 100.000 tl civarı zarar ederek neyseki yırttık. Ama hala borsayı bırakamıyorum. Çünkü yeşil kırmızı ışıklar tahrik ediyorde beni. Dedim ki bu böyle olmayacak ben eyisi beş parasız kalıp borsayı bırakayım. Elimdeki arabayı satıp kalan 3-5 kuruşu da bir araya getirerek, 440000 tl kredi çekerek şimdiki oturduğum evi aldım. 2-3 yıl  anlık borsa takibi yapmadım. Yapsam da para yoktu zaten. Ama o süreçte biriktirdiğim parayı kızımın üniversite parası için bildiğim hisselere yatırdım. Genelde borsanın çok düştüğü günler alım yaptım. Şimdi 2015-2018 arası yatırdığım 100000 tl, 170-180 tl civarı oldu. Ayrıca stres te yok. 2012-2015 arası hem param gitti hem sağlığım. Akşamları uyuyamıyordum.  Stres. Stres. Kendi adıma şu dersleri çıkardım. Asla kredili işlem yapma. Birde o ekrana sürekli bakmak bence iyi bir şey değil. Çükü o ekrana bakıp ta alım satım yapmamak neredeyse imkansız. Çok ciddi tahrik var. Şimdilerde yine ekran açık ama artık bağımlı değilim. Borsa esasında bir hastalık. Bağımlı yapıyor sizi. İşlem yapmadığınız günler aynen sigara içenlerde olduğu gibi bir huzursuzluk oluyor. Tabii benim gibiler için geçeli. Bundan kurtulmak için bir süre ara vermek ya da tedavi olmak şart. Şimdi çok tahrik olmuyorum artık. İşlem yapmadığım günler rahatım. 

Saygılarımla

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP