×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

İz süren stop

İz süren stop bizim piyasadan daha fazla kar edip daha az zarar etmemize yarayan stratejik bir yöntemdir.
Bu yöntem kullanılabildiği taktirde Volitenin yüksek olduğu günlerde kar marjını daha da arttıran yöntemdir.Bazen klasik olarak koyduğumuz hedeflerin , piyasa kısa sürede üzerine gelir.

böyle durumlarda neden piyasadan daha fazla kazanç sağlamayalım ki?

Örneğin hisseyi 4 tl'den almış olalım hedef fiyat olarakta 4,2 olsun.Piyasada olumlu gelişmeler yaşandı ve beklenilenden daha fazla yükseliş potansiyeli oluştu ve hisseniz kısa sürede 4,20, üzerine çıktı ve yükselmeye de devam ediyor.

Bu tarz durumlarda artık bizim yeni stop seviyemiz 4,20 olarak güncellememiz gerekir...
2. hedef noktamızı 4,3 olarak belirledik.Piyasada olumlu gelişmeler sürüyor.hissemiz 4,30'a da geldi ama hala piyasa alıcılı..

Alıcılı bir piyasadan neden daha fazla yararlanmak istemeyelim ki ?

hedef fiyatımızı olan 4,30 artık bizim yeni stop noktamız oldu.
Piyasada olumlu gelişmeler daha da devam etti ve hissemiz 4,4 'a geldi fakat piyasanın volitesinin biraz düşmeye başladığını hissettiniz , bu noktada artık bizim yeni stop noktamız 4,4'tır.

Fiyatlar biraz daha yükseldi 4,45 oldu ve hissede satışlar olmaya başladı.Biz o anda stopumuza sadık kalarak 4,4'tan hissemizi verdik.
Şimdi düşünelim
İlk durumda hedefimiz 4,20'idi.
Fakat ''kar cebe yakışır'' mantığından biraz uzaklaşıp , olumlu piyasayı arkamıza alarak hedef rakamımızı büyütüp ortalama hedefimizin %5 üzerinden hissemizi bozdurma fırsatımız oldu.

Burada amaç stratejimize sağdık kalarak yükselen piyasadan daha fazla nemalanmayı sağlamaktır.

ADEM AYAN

 

TOP