×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

AH GOODY AH!

Borsaya yeni girdiğim zamanlardI henüz neyin , ne olduğunu TAM  olarak bilmiyordum.Sadece forumları ve dergileri takip ederek hisse alıp-satıyordum.Şimdi olduğu gibi çokta kaynak yoktu hani.2007’de borsaya girdiğimde endeksin sürekli yükselmesi  ,para kazanmanın kolay olduğu alğısını yaratmıştı çünkü kısa zamanda portfoyumu 2’ye katlamayı başarmıştım.2007’nin sonuna doğru borsa 54.000 seviyelerinde ben hala al-sat yapıyorum derken...Kriz geliyordu ama ben hiç umursadan al-sat’lara devam ediyordum..

Derken elimizde 8-8,5 maliyetli goodyler bir anda kaldı hisseler büyük bir hızla düşüyordu..Aslında sadece düşen benim hisselerim değildi bütün piyadaki hisseler düşüyordu.Abd’de başlayan kriz bütün Avrupa borsalarına yayılmıştı bile derken bizim 1 senede kazandığımız  6 ayda gitmişti.Aslında ben kardan zarar etmiştim.

 Goody’leri satmadım.

Nasıl oldu bilmiyorum ama inat ettim satmadım.

'kağıt maliyetime gelene kadar satmayacağım' dedim.

Aradan 6 ayda daha geçmişti krizin etkileri yavaş yavaş dağılıyordu.Borsalar dip bölgelerinde yavaş yavaş ayrılmış açık denizlere yol almaya başlamışlardı derken Benim goody’lerde maliyetime gelmişti . Maliyetime gelince 1 dk düşünmeden sattım.

Evet kriz öncesi almıştım Borsalarda düşüş yaklaşık 11 ay sürdü fakat ilk 3 -6 ayda hisselerin bir kısmı eski yerlerine gelmişti.

Aslında doğru söz  ;'bir senedi satmadığınız takdirde zararda değilsinizdir.'

Biz goody’leri 15 ayda elimizde maliyetine çıkardık fakat çok değil bir 6 ay daha beklemiş olsak 30-40 ‘lardan satacaktık ama kendimizi maliyetime gelsin çıkayım sözüne o kadar çok odaklamışızki gözümüz o maliyete gelince bir şey görmez olmuş.

Eminseniz , emek vermişseniz bunun karşılığını almak için yapmanız gereken tek şey sabretmek ve doğru zamanı beklemektir.

Zararda 1,5 yıl bekledim ama karda 6 ay beklesem o 1,5 yılın keyfini 6 ayda çıkaracaktım.

Bu borsa geçmişimde unutamadığım bir anı olarak yerini aldı.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP