×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

ÇOK İŞLEM YAPMAK ÇOK PARA KAZANMAK DEĞİLDİR.

 

Şunu unutmayın her gün , her dakika elinizde hisse bulundurmak zorunda değilsiniz.

Şartlar ve duruma göre bazen geri çekilmesini bilmelisiniz. 

Bizim yatırımcımız kendisini sürekli hisse taşıma mecburiyetinde hissediyor bu çok yanlış bir mantıktır.

Uzun vade yatırımın önemini kavrayamayan er ya da geç bunun önemini kavrayacaktır.

Veya da işlem yaparken kendi disiplinlerini oluşturmak zorunda kalacaktır.Yoksa bu piyasada bir yatırımcının ayakta kalma şansı yok.

Yıllarca trade yaptım . kazandığım anlar da oldu , kaybettiğim anlarda oldu ama şuna inanın kafa kafaya ancak kurtardım ona da kurtarmak denirse....

Kısa vade trader işini 6 yıl önce bıraktım , bırakmam yine acı bir sonlar oldu.

6 yıl önce  yaklaşık 200,000- 250,000 Tl arası bir param vardı günlük al-sat ‘larla hemen hemen günde  şöyle 1,000-2,000 TL kazanıyordum.

Başta çok iyiydi.Çünkü %1  bile kazansan yeterli olacak bir rakamdı.

Sabah kalktım ve önce Garan’da işleme başladım ben alır almaz 4 kademe gitti hemen sattım.

Arkasından sırayı hiç unutmuyorum 5 dk grafiklere baktım ve  THYAO aldım aradan 10 dk geçmeden thyao 5 kademe geri geldi ve sonra endekste geri gelmeye başladı ben elimdeki thyao’yu satana kadar 11 kademe oldu zarar , ben sattım. Baktım 2 işlemde toplam zararım 3,000 tl, dedim bu zararı bugün kesin çıkarırım gün içinde işlemlere devam ettim , 

Arkasından Tüpraş aldım.Aradan yine 10-15 dk geçmeden Tüpraş artıdan , birden eksiye inmeye başladı ben yine panikle sattım . Tüpraş'ta da %1,5 zararım oldu .Oldu mu o gün zarar 6,000 tl.

Kaş yapayım derken göz çıkarmaya devam ediyordum.

Yine  hızla bir şekilde ŞişeCam’a daldım. Ben aldım yine klasik 10 dakika sabır edemedim 4-5 kademe altına onu da verdim .

Orada da  zarar yaklaşık %1,5 yakın oldu.O ara inanın kendimi kaybettim belki 4-6 işlem daha yaptım ve hepsinde de ya zararla ya da aldığım fiyatan hisseleri geri verdim.

Gün sonu geldiğinde 30,000 yakın zararım vardı sadece panikle yapılan 10 işlemin faturası 30,000 tl olmuştu!

Bir de 7,000-8000 bin TL aracıya komisyon ödedim.

O gün evde inanın eşimin yüzüne bakamadım çünkü biz bu parayı çok zor kazanmıştık ve 1 günde 30,000 hisseden zarar  ettim , 7,000-8000 arasıda komisyon ödedim. Bu para hiç yoktan ,sadece içindeki kazanma hırsı yüzünden gitmişti.

İnanın 1,5 ay hiç ekrana bakmadım!

Özellikle günlük trader edenler o gün şanslı günlerinde olmalı veya da her şeyde önce disiplinli olmalı.  Es kaza yaptıkları 2 işlem başarısız olsun ,arkası mutlaka gelecektir.

Siz kendinizi sadece kazanmaya odanlarsınız. Amaç günlük olarak az da olsa artı kapatabilmektir. Bir şeye tek yönden odaklanmak zihnin durma halidir.Zihin bir şeye odaklandığında çalışmayı durdurur.

Özellikle küçük yatırımcının trader’den para kazanması oynak piyasalarda bir hayli zordur.Tamam borsa yükselirken alırsın fakat borsa düşerken inan bu aldıklarını fazlasıyla verirsin Onun için kendinizi Uzun vade yatırımı için eğitmelisiniz.

Veya da trade yaparken kendi disiplininiz olmalı.2 işlemlede zarar mı etti ?

O gün pc'yi kapatıp  , işlem yapmamalısın.

Unutmayın yabancının parası nasıl  kıymetliyse bizim paramızda öyle kıymetli olmalı.

ADEM AYAN

 

TOP