×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

,BAYRAMIMIZI BURNUMUZDAN GETİREN ‘ŞEKER’’ KENT

Her ağızdan bir ses gelir ve sen de her ağızdan çıkan sese inanmak zorunda kalırsın çünkü bilgisizce girdiğin bu yolda her şeyin görünenden daha kolay olduğunu düşünürsün .Yine böyle bir günde sayfaları gezerken Bayram yaklaşıyor Şerker satıları artacak kent alınmalı diye bir yazı okumuştum.

Düşündüm ,evet aslında doğruydu!Sonra ertesi gün gidip kent aldım derken bayrama 15-20 gün vardı.Öyle ki gidip marketlere soruyordum nasıl şeker satışlarınız diye derken Kent hisseleri hızlı bir şekilde düşmeye başladı ….

Mantık doğruydu , peki neden kent hisseleri yükselmiyordu ?

Evet bayram geliyordu ,satışlar artacaktı ama hisseler düşüşe geçmişti.

Ve bizim de bayram böylelikle %30-35 arasında zararla burnumuzdan geldi.

Evet mantık doğruydu ama her şey o kadar basit değildi…Bayram geliyor şeker hissesi al , yaz geliyor su hissesi al , düğün mevsimi geliyor Mobilya hissesi al…bu mantığa göre herkes zengin olmalıydı ama işler öyle göründüğü kadar kolay değil…

Bu mantıkla gitmiş olsa Türkiye’de herkes bu işin sırrını çoktan çözmüştü ama öyle değil…

Örneğin çimento sektörü genelde kışın artar? Peki bu mantığa göre bu ters bir durum değil mi? Evet ama burası borsa farklı dinamik ögeler var her şeyin kendinize göre düşünmemelisiniz…

Düz mantıkla bazen attığınız adımların bedeli size ağır olabilir herkesin düşündüğü şey bazen doğru değildir.Sizi başarıya götürecek herkesten farklı düşünmek ve bunu uygulamaktır.

Unutmayın fark , farklı düşünenlerle ortaya çıkar…

ADEM AYAN

 

TOP