×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

MUDURNU….

Bu anlatacağım olay, bir yakınımın başından geçmiştir…

Mudurnu’nun borsada olduğu zamanlardı o zamanlar Mudurnu , uzel , Toprakbank gibi hisseler modaydı. Bir de o yıllar borsada aşırı marjlı hareketler oluyordu. Ya çok kazanıyorsun ya da çok kaybediyorsun ortası yoktu. İnsanların birçoğu borsanın ne olduğunu dahi bilmediği yıllardı .İnternet al-sat’ları dahi yoktu…

Ciddi anlamada o yıllar birçok yatırıcım bazı hisselerden büyük zararlar gördü.Bunların başında ise Mudurnu geliyordu.

Evet bir zamanlar tesislerinin hızlı geliştiği , işlediği zamanlarda herkesin gözdesi olan hisse birden bire çökmeye başlamıştı.Ortada tam olarak görünen bir neden yoktu ama Hissenin mali dengesi iyice bozulmuş ve artık son noktalara hızlı bir şekilde ilerlemişti.Oysa daha 2-3 yıl öncesine kadar gayet başarılı bir şirketti fakat aldığı borçların %90 döviz cinsinden olunca 2000 krizinden sonra artık her şeyin sonuna hızla bir şekilde geldi.

Önce gözaltı pazarına alındı...Kimse umudunu kaybetmemişti çünkü Mudurnu o yıllarda bir markaydı ve ciddi bir markaydı.Ortak arama girişimleri de sonuç vermiyordu.Aslında hiç göz altı pazarına alınmadan iflası direkt onaylansa belki de o kadar yatırımcı mağdur olmayacaktı.

Çünkü kimse Mudurnu’nun batacağına ihtimal dahi vermiyordu….

O yıllarda bizim bir yakın tanıdıkta bir miktar Mudurnu hissesi almış , Gözaltı pazarındayken…Alma gerekçesi ‘’Mudurnu yeni ortaklıklar kurabilir ‘’ haberiydi derken hisse gözaltı pazarında da düşmeye başlamış ve düşüş sürekli devam etmiş…

Mesel şu ;

Düşüş Devam ederken kimse inancından bir şey kaybetmeden hissesine sahip çıkmış.Büyük grupların bir kısmı da bu güvenden faydalanarak malını satmayı başarmış. Yine olan bizim ky olmuş.

Bir sabah kalktıklarında Mudurnu’nun artık kottan çıktığı haberini almışlar….

Birçok insanın hayalleri ,umutları ve belki de geleceği orada kül olmuştu…

Bizim tanıdık önce ne yapacağını bilemediğini söyledi sonra bu işi kendime yediremedim dedi Mudurnu’nun tesislerine gittiğini söyledi. Orada rezalet çıkardığını ama hukuki olarak yapacak hiçbir şey yoktu.

Bizim tanıdık bu konuda inat biridir. Parasını kimsende bırakmayı sevmez derken.(Kendisi Ankara’da oturuyor) artık Mudurnu kamyonlarının peşine düştüğünü söyledi. Onlardan yalvar yakar faturalar almış 6 ay ve o faturaların bir kısmı ile batan parasının  yarısını çıkarmış…(O zamanlar faturaya vergi iadesi vardı)

Bu işin komik kısmı fakat…Unutmayın bir şey kötü gidiyorsa duygularınıza o noktada hakim olmak zorundasınız.Hisse ile duygusal bağ kurmak bu işin en tehlikeli yanıdır…

Duygusallık arkasında gerçekleri görmemizi engeller…

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP