×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Hisse Seçerken Nelere Dikkat Ederiz ?

Geçen hafta Portföy yönetimi ile ilgili dilimin döndüğünce güzel bir yazı paylaşmıştım.

Yine belirtiyorum , portföy yönetimi bu işin en önemli kısmı fakat ondan da daha önemli kısım o portföyü dolduracak hisseleri belirlemektir.

Evet sebette ayrı ayrı elma olsun fakat elmalar çürükse kaç farklı elma olursa olsun sonuç hiçbir zaman iyi olmayacaktır.Onun için hisse seçmek önemli bir iştir.

Zaman ister ,

Emek ister,

Üzerinde durulmak ister,

Her detayı ayrı ayrı ele almak ister,

Kesinlikle kolay değildir.

En baştan başlayalım ,

Öncelikle iyi bir gözlemci olmaya gayret edeceğiz , örneğin sektör belirleme bu işin temel taşıdır.Her sektör her sene öne çıkamaz.Şirket iyi olabilir ama sektörel olarak sıkıntı varsa iyi veya da kötü o da etkilenir.

Örneğin Akçansa kötü bir şirket mi?

Kesinlikle hayır çok iyi bir şirket ama son 1,5 senedir sektördeki durgunluk onu da etkiledi.

Özellikle Siyasilerin konuşmalarındaki satır aralarına çok dikkat edin , Devlet politikaları dönem dönem bize bazı tüyolar verecektir.

Örneğin bunda 6 sene önce hükümet yetkilileri sürekli Savunma Sanayinden bahsediyorlardı.O süre zarfında Otokar ,Aselsan 2-3 sene içinde 6-7 katı prim yaptı.

Onun için Siyasetten bağımsız , Gündemden bağımsız bir borsa yaşantısı olamaz.

Özellikle Öz-Sermayesi yüksek-Sermayesi düşük ve Karlılığı yüksek şirketlere dikkat etmek lazım.

Bir şirketten dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında İstikrar gelir.

İstikrarlı büyüme rakamları her zaman şirketleri cazip hale getirir.

Bunların yanında Esas faaliyet karı yine dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardandır.

Şirket karının ne kadarını esas faaliyetlerinden elde ediyor?

Bu sorulması gereken önemli bir sorudur.

Esas faaliyet karı yüksek olan şirketlerin tercih edilmesi önemlidir.

Yine FAVÖK karıda çok önemlidir.Vergi öncesi şirketin en net kar rakamını bize verir.Bu oranın yıllar içinde istikrarlı şekilde yükselmesi çok önemlidir.

CİRO büyümesi yine en çok dikkat ettiğimiz verilerin başında gelir.Ciro eğer şirketin Piyasa değerinden daha yüksek ise bu gibi şirketleri çoğu zaman tercih etmek doğru karar olabilir.Onun için Ciro ve Piyasa değeri dengesine dikkat edilmelidir.

Şirket seçerken yine en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi Global riskleri ve Ülke risklerini takip etmek olacaktır.

Örneğin Faizlerin yükseldiği yıllarda Gyo-Otomotiv,Çimento…gibi sektörlerin kazançlarının düşeceğini her zaman düşüneceksiniz.Faizlerin yükselmesi hiçbir zaman bu sektörlere fayda sağlamaz aksine dönemsel olarak karlarını küçültür.

Yine bir şirketi incelerken Döviz pozisyonuna mutlaka bakılmalıdır.Dövizin oynak olduğu bir piyasada döviz borcu yüksek olan şirketler bu dönemde negatif etkilenecektir.

Toplam varlık-Borç dengesi yine önemli konulardan birisidir.Borçların toplam varlıların %60 ‘ından fazla olmaması sağlıklı olur.

Yine şirketleri incelerken sektörel f/k ve pd/dd önemlidir.

Şirketin cari oranının 1,7 altında olmaması önemlidir.

Şirketlerin Öz-Sermaye karlılığının ve hisse başı karın yıldan yıla artması en önemli istikrar belirtisidir.

En başta da belirttiğim gibi , Sepete yumurta eklemek kolaydır fakat yumurta sağlam mı , çürük mü ? bu önemlidir.Biz parayı kolay kazanmıyoruz onun için lütfen şirket seçerken en azından yukarıdaki yazdıkların birazını uygulamaya çalışın mutlaka faydasını göreceksiniz.

ADEM AYAN

NİSAN

 

TOP