×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

HAREKETLİ ORTALAMALAR.

Teknik analizde birçok noktada Hareketli ortalamarı kullanırız ?

Peki hareketli ortalamalar bize nasıl bilgiler verir ? Önemli midir ?

Kesinlikle öncemlidiri.HO Psikolojik destek ve direnç noktalarını oluştururlar.Alıcı ve satıcılar bı noktalarda yoğun işlemler yapabilirler.

Hareketli ortalamalrın 4 türü varken bize lazım olan iki türüdür;

Basit Hareket Ortalaması(SMA)

Üsse Hareket Ortalaması (EMA)

Peki bunlar arasında nasıl bir fark vardır ? Hangisi daha üstündür ?

EMA formülüne baktığımızda, son fiyatlara daha çok ağırlık veren bir gidiş olduğunu görebiliriz. Bu nedenle, EMA’lar SMA’ya göre daha hızlı cevap verebilmektedir. Bu durum, herhangi bir ortalama türünün daha avantajlı olduğundan çok, işlem vadesi ve yatırımcının bakış açısıyla yakından ilgilidir.

Bunun için 2 HO’sınında birbirine şu yönden üstünlüğü var demek doğru bir anlayış değildir..Sadece yükselişlerde EMA’nın daha hassas bir şekilde fiyatı daha yakından takip etme eğilimi dikkat çekiyor.Bunun dışında birbirlerinden çokta fazla üstünlükleri yoktur.

BASİT HAREKET ORTALAMASI

Basit hareketli ortalama: kapanış fiyatının toplam değerlerinin zaman aralığına bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin 10 günlük ortalama hesaplanırken, 10 günün kapanışları toplanarak 10 ‘a bölünür.

1.gün:4

2.gün:5

3.gün:5,5

4.gün:5,7

5.gün:5,3

6.gün:4,9

7.gün:4,7

8.gün:4,5

9.gün:4,2

10.gün:4,5

            HO:4,8’DİR  11.gün hareketli ortalamsı 4,8’dir.

10.günde dahil edilir...10 günlük kapanış değerleri toplanır.Bunu hesaplamak Zor değildir.En klasik yöntemdir.

ÜSSEL HAREKETLİ ORTALAMA

Basit hareketli ortalamaya göre hesaplanması daha karışıktır...En çok kullanılan hareketli ortalama türü üssel olarak hesaplanan hareketli ortalamalardır. Basit hareketli ortalamalara göre daha iyi sinyal üretirler hesaplanma şekli çok daha karmaşıktır. Bugünkü oluşan fiyat belirlenen bir yüzde ile dünkü üssel hareketli ortalamaya eklenerek bugünkü üssel hareketli ortalama bulunur. Böylece son zamandaki kapanış fiyatlarına daha fazla ağırlık verilmiş olur.

Üssel hareketli ortamla yüzdesi hesaplanırken ; 2/(1+hareketli ortalamanın belirlenen zaman periyodu) formülü kullanılır.

Örneğin 10 günlük periyot için 2/ (1+10)= 0,18

 

GENELDE:7-14-21 KISA VE ORTA VADEDE

GENELDE:50 -60-100 ORTA VADEDE+UZUN VADE

GENELDE :100-200-500 :UZUN VADE

 

ADEM AYAN

 

TOP