×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Hacim neyi mi ifade eder?

Bazen birçoğumuz hisse alırken bakmak aklınıza bile gelmediği Hacim ,olası hareketler konusunda bazen çok güvenilen indikatörlerin bile önüne geçmektedir .Neden mi?

En basit mantığıyla bir marketi düşünelim içerideki mallar ne kadar çok sirküle ederse markette dönen varlıklarda o kadar çok değişime uğrar . Ne kadar çok değişime uğrarsa yeni gelen mallar eskisine göre daha farklı fiyatlardan pazarlanır fakat bir market düşünün hiç mal satamıyor aynı malı market sahibi  belli noktalara kadar satabilir. Sirkule ne kadar fazla olursa fiyat değişkenliği de o kadar fazla olacaktır.

Bir varlıkta yüksek hacimler varsa yeni bir yükseliş trendinin ya da yeni bir düşüş trendinin habercisidir. Hacmin olmadığı, derinliğin olmadığı hareketler sadece saman alevinden ibarettir.Bıst100 endeksine haftalık hacim odaklı bakın büyük yükselişlerin ve büyük düşüşlerin kaynağının hacim olduğunu olduğunu görürsünüz neden mi? Mal sahibi ya haber öncesi yüklü mal alacaktır ya da haber öncesi yüklü mal satacaktır bunun için de hisseye hareket getirmesi şart Bir yerde hareket varsa bilin ki orada hacimde vardır.Hacim varsa ortada mutlaka mevcut durumda  bir trend dönüşü ve ya da yeni bir trend başlangıcı  vardır.

Müşteri ne kadar çoksa mal da o kadar vardır Mal+Müşteri  ne kadar çoksa hacimde o kadar büyük olur. Hacim ne kadar büyükse piyasada mal değişimi o kadar fazla olur .Yeni mal sahipleri her zaman mallarını aldıkları fiyattan daha yüksek fiyattan pazarlamanın derdine düşerler ve bunun için büyük mal sahipleri her zaman belli kademelerde ve belli oranlarda dolap çevirip Küçük yatırımcıyı korkutmaya çalışırlar.Genelde büyük hacimlerin yapıldığı günden sonraki birkaç gün dalgalanmalar devam eder asıl hareket Toz yere düştükten sonra gerçekleşir.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP