×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

HACİM NEDİR NASIL YORUMLANIR ?

İşlem Hacmi:İşleme konu menkul kıymet adeti ile bu menkul kıymetlerin fiyatlarının çarpımlarının toplamıdır.

İşlem hacmi trendi kesinlikle desteklemelidir.Hiçbir trend işlem hacminden bağımsız değildir.Bir trenden başlamadan önce hacimin artması hatta dip nokltaların rekor hacimlerin görülmesi normaldir.Güvenli ‘al’ bölgeleri oluşturması açısından da önemldir.Bunu tam tersi düşüşler için de geçerlidir.Tepede oluşan rekor hacimli düşmeler düşüşün devam edeceğinin teyitidir.Onun içindir ki hacim hareketlerine çok dikkat edilmelidir.

Fiyatlar yükseldikle işlem hacminin bir noktaya kadar artması , yatay piyasada ise fiyatlar düştükçe işlem hacminin düşmesi normaldir.Onun içindir ki işlem hacim ‘’Trendlerin teyidi ‘’ için önemlidir.

Örneğin ana trend etrafında fiyatların desteğe doğru düşmesinde işlem hacimin azalması bu mantıkta normal karşılanır ama destek noktasında hacimli düşmeler trendin bittiğinin haberciside olabilir.Aynı durum Ana trend’de destek ‘ten dirence doğru hacimli yükselmesi ile de yaşanır Dirence doğru hacimin artması yükselişin hacim tarafından desteklendiğinin en önemli kanıtıdır.Ana direnç noktası hacimli kırılırsa yine bizim için güvenli al bölgesini oluştururur.

 

FORMASYONLAR VE FORMASYONLARDA OLUŞAN HACİM HAREKETLERİ

Formasyonlar önemlidir.Özelliklede kırılım bölgesindeki hacimler daha fazla önemlidir dikkat !

Kırılım bölgesinde oluşan hacimler Bizlere güvenli al ve güvenli sat noktasının oluştururlar.Kırılım bölgesinde çoğu zamamn hacim patlaması yaşanır onun için formasyonları incelerken

1:Mevcut hacim ilişkisine

2:Hacimse uyuma

3:Formasyon içindeki hacim hareketine

4:Destek ve direnç bölgesindeki hacim hareketine

5:Kırılım bölgesindeki hacim hareketine dikkat edilmeli.

Bize borçok formasyonun vermediği dip bilgiyi hacimsel hareketler verevbilir.

İşlem hacmi diğer kullanılan istikatör ve osilatör’lere göre bağımsız bir değerdir.Onun için gelecekteki fiyat hareketlerini (aşağı mı – yukarı mı) bize diğer araçlara göre daha güvenlilir verebilir.Birçok indikatör ve osilatör tek başlarına kullanılmazken , Hacim bazen tek başlarına dahi güvenli sonuçlar verebilir.

Hacim deyip geçmeyin düzgün kullanıldığı takdirde sizen birçok güvendiğiniz araçlardan daha güvenilir sonuçlar verebilir.

ADEM AYAN

 

TOP