×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

FORMASYON NEDİR ?

Formasyon kelimesi içerdiği anlam açısından birden fazla öğrenin belirli bir düzlem üzerinde uyum içerisine yer alma şekli olarak yorumlanabilir

Hiçbir formasyon %100 güvenilir değildir ,öncelikle bu unutulmamalıdır.Formasyonlar bize hisse senelerinin teknik olarak fiyatlarının gelecekte hangi yöne gittiği konusunda bilgi verir.Formasyonları iyi takip etmeliyiz..Formasyonları kullanırken bizim Hacim bizim için önemli bir araç olacaktır.

Her formasyonun belli bir kırılım noktası vardır.İşte bu kırılım noktalarında Hacim hareketine göre kırılımın yönünü tespit ederiz.

Bunun için formasyonları hacim hareketlerine göre kullanmayı öğrenmeliyiz.Formasyonların bazıları trend dönüşünü hazırlarken , bazıları da trendin devamının olduğunu belirtir.

Bizim burada önecelikle yapmamız gereken Formasyonu tespit etmektir.Formasyonu tespit ettikten sonra yapılması gereken ilk iş formasyon türüne göre destek ve diren. Noktalarını belirleyip İzlemektir.

Destek ve direnç noktalarına göre Pozisyonlar ayarlanmalıdır.

-İşlem hacmi

-Kırılım yönü

-Formasyon hedefileri

-Formasyon ölçümü

bizim için olmazsa olmazlardandır.Bunlar öncelikle bilinmeli ve tespit edilmelidir.

Formasyonlar Dönüş formasyonları ve Devam formasyonları olmak üzere ikiye ayrılır.

Dönüş Formasyonları

Dönüş isimindeden anlaşılacağı gibi , Dönüş formasyonları tepe’den dönüşte olabilir ,dipten dönüşte olabilir.Bunlar

-OBO

-TOBO

-İKİLİ-ÜÇLÜ DİP

ÜÇGEN(Simetrik-Boğa-ayı üçgeni)

Devam formasyonları

Adındanda anlaşılacağı gibi mevcut göründe geçici olarak duraklama olur(trend uzun vadede bozulmaz).Fiyatlar bir süre mevcut trendin aksine gider.Aslında biz buna fiyatların yükselişe başlamadan önceli hazırlığı diyebiliriz.

Bu formasyonlar;

-Kama

-Bayrak formasyonlarıdır.

 

Kelime anlamı ile formasyon;

fiyat hareketlerinin de belirli formasyonlar altında bir araya gelmesi ve uyum göstermesi piyasanın geleceği ile ilgili fikir oluşmasına yardım edebilir. Olağan sürecinde belirli şartlar altında belirli bir tepkiyi oluşturan piyasanın farklı bir zamanda aynı şartlar oluştuğunda yine benzer tepkiler vermesi son derece doğaldır. Bu varsayımdan hareketle fiyatları oluşturan genel verilerin belirli şekillere bürünmesi bazen yatırımcı için son derece değerli öncü veriler teşkil eder. Formasyonları bilen ve grafiklerde okuyan yatırımcı geleceğe dair yatırım kararlarını verirken daha az risk üstlenmiş olur.

 

ADEM AYAN

 

TOP