×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BORSAYA YENİ BAŞLAYAN YATIRIMCILAR İÇİN

 30/11/2021 Tarihinde güncellenip tekrar kalem alınmıştır.

Öncelikle neye ?  Niçin ? Yatırım yatırım yaptığınızı bileceksiniz.

-Bilmediğiniz bir kulvarda yarışmak her zaman kör döğüşüne benzer sonuçta biz yatırım yapıyoruz , yaptığımız yatırımın ne olduğunu her açısıyla bilmeliyiz.

İlk olarak iyi bir araştırma yapmalısınız.

Hangi araca yatırım yaparsanız yapın öncelikle amacımız iyi bir araştırma yapmak olmalıdır.Şöyle düşünelim, dışarıdan bir gömlek bile alırken denemeden alıyor muyuz ?

-Hayır.

O halde borsada işlem yaparken neden araştırma yapmayalım.? Veya da neden kazanmak için çabalamayalım ?

Bizim paramız kıymetli olmalı.

Öncelikle kendinize yatırı yapın.

Borsa’da hisselere yatırım yapmadan önce kendinize yatırım yapın kendinizi geliştirmek için uğraşın. Kendinizi geliştirmeden bu işe girmek risklidir.

Çok işlem yapmak çok kazanmak değildir.

En çok yapılan hata budur biz çok işlem yapmanın her zaman çok kazandırdığını hayal ederiz.Bir bakarsınız çevrenizi bugün  %3 aldım, dün %4 kazandım vb. lafları cirit atar siz de her şeyin o kadar kolay olduğunu zannedersiniz oya işin iç yüzü öyle değildir.Çok işle yaparak para kazanmak gerçekten çok zor ve yetenek gerektiren bir iştir.

Önce hangi tarz yatırımcı olacağınıza karar verin.

Uzun yıllar sonra anladım ki Türkiye’deki yatırımcılar için en uygun model uzun vade yatırımcılığıdır. Al bekle.(Tabi ki bu benim görüşüm) Hangi tarzda başarılı oluyorsanız o tarza yönelin.Bu işe öncelikle kendiniz tanımakla başlayın.

Maalesef biz trade iyi yapan yatırımcılar değiliz. Özellikle kredili işlemler yaparken dikkatli olmalısınız kesinlikle hırslarınızın kurbanı olmamalısınız.

Borsa ‘da hırs intihardır

Kendinizi psikolojik olarak hazırlamasınız.

Davranış insanın en öz halidir. Davranışlarını kontrol etmek bizim en büyük meziyetimiz olmalıdır.Davranışlarını kontrol edemeyen bir kişi , yanlış işlemler yapmaya en yakın kişidir.

Her şeyden önce kendinizin bir tarzı olmalıdır.

Sevdiğiniz , yatırım mantığına inandığınız kişileri örnek alabilirsiniz fakat bu örnek alma kopyala-yapıştır şeklinde olmamalı. Onları örnek alarak kendi stratejinizle birleştirerek bir tarz oluşturmalısınız. Sizi başarıya götürecek olan budur.

Unutmayın !

Kendi stratejilerini oluşturmayanlar başkalarının stratejilerinin kurbanı olurlar.

Kulaktan dolma bilgileri her zaman göz ardı edeceksiniz.

İnandığınız pozisyonlar ile ilgili piyasada dolaşan boş bilgileri her zaman görmezden geleceksiniz. Siz ne kadar güvenirseniz güvenin piyasa mutlaka eksik bulacağı bir unsur olacaktır.

Yatırım yaptığınız sektörü ve geleceğini iyi tanımalısınız.

Yatırımın en makbulü  : Kontrollü olarak ve hırslara yenilmeyerek yapılan yatırımdır. Yaptığınız yatırım sizin uykularınızı kaçırmaya yetiyorsa bu sizin doğru yolda olmadığınız gösterir . Aile saadeti bizim için en önemli şeydir. Hiçbir şey aile saadetinden daha önemli olamaz.

Yaptığınız iş sizin mutluluğunuza zarar vermemelidir.

Borsayı bir yatırım aracı olarak görmeli ve ona göre davranmalısınız…

Borsanın oynanmayacağını bilmelisiniz.

Size soruyorum ne oynanır ?

Cevap:Kumar oynanır..

Peki soruyorum kumarın kazananı var mıdır?

Cevap:Evet, sadece kumarı oynatan kazanır (Klasik KV oldu :D )

Unutmayın

Siz borsayı kumar olarak görürseniz, borsada sizi kumarbaz olarak görür…

Yaptığınız işe önem verin!

 

ADEM AYAN

 

TOP