FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

13Yazı serimizin ikinci kısmı

Borsada Uygulamamız gereken davranış biçimleri.

Belki de üzerinde en çok durulması gereken konulardan birisi budur.Bizde nedense öyle bir yatırımcı kitlesi oluştu ki neyi ,nerede ,nasıl ? yapacağını bilmiyor.

1:Öncelikle Psikolojik olarak kendini hazır hissetmelisin

Davranışsal  hazırlık borsa yatırımı kısmının belki de en önemli safhasıdır.Öncelikle kendimizi psikolojik olarak yatırım fikrine hazırlamalıyız.

2:Yatırımın ciddi bir iş olduğu fikrini benimsemelisin

Borsa yatırımı her ne olursa olsun yatırımdır.Sonuçta bir şirketin hisselerine ortak oluyorsunuz.Onun için kendinizi şirketin ortağı gibi hissetmelisiniz.Eğer borsa yatırımı sizin için bir kumarsa , borsa da size kumarbaz gibi davranır ve unutmayın kumarı sadece oynatan kazanır.

3:Tarzını bilmelisiniz

Tek bir tarzın doğru olduğunu savunmak mantıklı değildir.Uzun vadeli değer yatırımcısı mısınız ? Yoksa günlük al-sat (trader) çı mısınız

4:Yatırımcı kendi sınırlarını bilmelidir.

Artık ve eksi özelliklelerinizi bilmelisiniz.Örneğin ne kadar zarara dayanbilirsiniz ? veya da ne kadar zararda kaç gün bekleyebilirsiniz ?

5:Araştırmaya önem vermeli.

Bir şirketi ele alırken , tüm yönleri ile araştırmalısınız.Kafanızda hiçbir soru işareti kalmamalı.Gerekirse gidin şirketi görün , yatırımcı danışmanı ile görüşün.Dışarıda bir domates bile alırken en az 3-4 tane manav gezen bizler hisse alırken neden araştırma yapmayız ?

Yapmalıyız.Unutmayın yatırım ciddi iştir ve bizim paramız kıymetli bunu unutmayın

6:Her fırsatta kendini yenilemelisin.

İyi yatırımcı hiçbir zaman mevcut bilgisi ile yetinmez.Her zaman araştırma –geliştirme içerisinde olur.Borsa yatırımda bu iş bitti , her şeyi biliyorum diye bir şey yoktur.

7:Sabırlı ve Disiplinli olmalıdır

Belki de en önemli kuralımız budur.Sabrı borsada öğrendim desem yeridir.Sabırlı ve disiplinli olmayanlar maalesef yem olurlar.Kendi stratejisi ve disiplini olmayanlar başka birilerinin stratejilerine kurban giderler.Sabır borsadaki en önemli silahtır.Zordur fakat inandığınız hissede meyvesi güzeldir.

8:Her olasılığı hesaplamalıdır

Bir şirketi ele alırken her olasılığı hesaplamalısınız.Sadece şirket değil Ülkenin mevcut durumunu , Global gelişmeleri , her şeyi ayrıntılı olarak takip etmelisiniz.Borsacının 2 kulağı değil en az 10 kulağı olmalıdır.

9:Kendi kararlarını kendisi vermelidir

Borsa büyük bir disiplindir.Kendi kararlarını kendinin vereceği bir disiplindir.Başka birilerine güvenerek bir pozisyon açmayın.Karda herkes yanınızda olabilir ama unutmayın zararda daima yalnızsınızdır.

10:Belli bir Stratejiniz olmalıdır.

Strateji en önemli unsurlardan birisidir.Strateji uygulamak için ise kendi kararlarını kendi veren yatırımcılar olmalısıdır.

11:Paranızın aslan %100 hisse senedinde olmamalıdır.

Paranızın %15-20 kısmı mutlaka döviz veya altında olmalıdır.Bu sizin kötü durumlara karşı sigortanız olacaktır.

12:Hisse senedine ayırdığınız paranın yine %100 tek hissede olmamalıdır

Yumurtaları tek sepete koymak daima dez-avantajdır.Farklı sektörlerde , farklı hisselerinde portföy oluşturmak mantıklı olacaktır.

13:Belli bir şeye takılıp kalmayın , zarar ettiyseniz zararın arkasında asla gitmeyin zararımı çıkarayım diye yapılan işlemlerin %90 'ı başarısızlıkla sonuçlanır.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP