×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Çoğu kez borsada para kayıplarımıza neden olan birçok davranış biçimi vardır. Yıllardır bunları araştırıyorum en çok dikkatimi çeken şey yatırımcımızın bilgisizliği.

Borsada Yapmamamız gereken davranış biçimleri.

1:Öncelikle Stres yapmamalıyız.

Stres ile yapılan yatırımlar genelde hayal kırıklığı ile sona erer.

2:Panik yapılmamalı.

Panik borsada en büyük düşmanımızdır. Panikle yapılan hiçbir işlemin yatırımcıya bugüne kadar katkısı olmamıştır. Panik yapmamak içinde davranışsal olarak kendimizi yetiştirmeliyiz.

3:Tüyoya göre hisse almayın

Tüyo belki de ne tehlikelisi. Tüyoya göre işlem yapmak  en büyük felaketlerin habercisidir. Unutma o tüyo sana gelene kadar belki de 1000 kişiye geldi .Tüyo aslında büyük bir operasyonun son ve en vurucu halkasıdır.

4:Kendinizi kötü hissettiğiniz gün işlem yapmayın

Evet bu da çok önemlidir. Yatırımda öncelik hem bilgi hem de psikolojik olarak hazırbulunuşluktur.

5:Ne iş dahi yaptığını bilmediğiniz şirketlere yatırım yapmayın

Şirketi sadece tahta üzerinde tanıyorsunuz ne iş yaptığını dahi bilmiyorsunuz ? Böyle bir yatırım tarzının size faydası olabilir mi?

6:Aile huzurunuzu bozacak parayla yatırım yapmayın

Bir insan ne için yaşar ?Ailesi için yaşar ben çok kez borsada kayıpların insanların aile huzurunu bozduğuna şahit oldum. Eğer ailenizin rızalığı yoksa bence bu işe girmeyin. Hiçbir yatırım aile huzurunuzdan daha önemli değildir.

7:Eşinizden habersiz borsada işlem yapmayın

8:Sizin uykularınızı kaçıracak parayla borsada işlem yapmayın.

Hiçbir yatırım insan sağlığından daha önemli değildir .Gece yastığa kafanızı koyduğunuzda sizi rahatsız eden bir şeyler varsa bence o yatırımdan uzak durun.

9:Borç parayla borsada işlem yapmayın.

Bu da en sık yapılan hatalardan birisidir. Borç para ile yapılan işlemler panik durumunda olduğu için genellikle pazarla sonuçlanmaktadır. Zarar arttıkça panikte artmaktadır. Bu da paranın erimesine sebep olmaktadır.

10:Vadeli parayla borsada işlem yapmayın.

Borsada neyin ne zaman olacağı hiçbir zaman belli değildir. Onun için vadeli para ile hiçbir zaman işlem yapılmaz sen hedefe 1 ayda ulaşırım dersin , global anlamda beklenmeyen bir durum olur borsalar düşer hedefe 1 sene de ulaşmak zorunda kalırsın

11:Duygusallıkla borsada işlem yapmayın

Hisseler ilse duygusal bağ kurmayın. Hedef fiyata gelince satmasını bilin.

12:Kalabalıktan uzak durmalıyız.

Herkesin aynı şeyi düşünmesi çoğu zaman sıkıntılı durumlar yaratabilir. Çok yatırımcının olduğu hisselerin gitmesi zaman alabilir.

 

ADEM AYAN

23-04-2019

 

TOP