×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BORSA’DA NEDEN TÜRK YATIRIMCISI KAZANAMIYOR ?

Acelecilik herhalde bizim genlerimizde var , bir günde zengin olma hayalleri bizi her zaman bu konuda hatalar yapmaya sürülüyor. Kendimizi geliştirmekle başlamamız gereken bir yola kesinlikle bir bahis oynar gibi duyumlarla başlıyoruz. Yani maç başlamadan biz maça kafadan 3-0 geride başlıyoruz. Daha ilk deneyimlerde büyük paralar kaybederek borsaya inancımızı kaybediyoruz.

Bilgi+sabır+Doğru Strateji bu işin temel prensiplerini ben böyle yorumluyorum.

Bir hisse alırken düzgün araştırma yapmıyoruz. Şirketin pozitif-negatif yönlerine hiç dikkat etmiyoruz. Bırakın bunları şirketin ne iş yaptığını bile merak etmiyoruz. Çünkü biz borsayı sadece kağıt üzerinde oynanan bir oyun zannediyoruz. Evet siz oyun olarak görüyorsanız…Pahalı bir oyun bence daha ucuz oyunları seçin.

Sabır bu işin en olmaz kıymetidir.1 günden zengin olma hayaliniz varsa bence şansınızı Milli Piyangoda deneyin. Kimse size borsada 1 günde zengin olmayı vaat edemez. Eğer ederse o insanlardan uzak durun sizin donunuza kadar gözünü dikmiştir.

Warren Buffet’in de dediği gibi ‘’ Hissenizin %50 değer kaybetmesini paniklemeden seyredecek güce sahip değilseniz hisse senedi piyasasına gelmeyin’’

Evet bu sakinlikte değilseniz kesinlikle burası sizin yeriniz değil. Sakinlik size sabrı öğretecek sabırda size bir süre sonra kazancın , güzel kazancın ne olduğunu öğretecektir.

Bir arsayı aldığınızda nasıl yıllarca sabredip fiyatına bakmayıp yıllar sonra  20-30  katına satıyorsanız aynı şeyi hisse senedi için de yapacaksınız. Unutmayın siz bir şirkete ortak oluyorsunuz. Küçükte olsa artık siz de o şirketin bir ortağısınız ve mal sahibi gibi düşünmeye başlayacaksınız.

Yatırımlarınıza değerlenmesi için fırsatlar sunacaksınız.

Bu fırsatlarında vadesi bir gün olmamalı.

Stratejini Sizin bilgi ve sabrınızla birleşince anlam kazanır. Kriterlerinizi en başta belirlemelisiniz. Örneğin hisseyi aldınız kendinize 10 tl hedef fiyat koydunuz Anormal bir durum olmadığı taktirde 10 tl ‘YE geldiğinde hisseyi satabiliyorsanız Artık kendi stratejik anlayışınızı oluşturmuşsunuz demektir…

Unutmayın borsa yatırımı önemsemeniz gereken çok ciddi bir iştir.EMEK İSTER ,SABIR İSTER ,DOĞRU BİR STRATEJİ ister…

Yatırım yaparken anlayışınız , kazancınızı belirleyecektir…

Bunları yanında en önemlisi kendinize ve yatırım yaptığınız araçlara güvenmek olacak + Portföyünüzü mutlaka çeşitlendirin.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP