×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BORSA’DA ALGI NASIL GELİŞİR

Algı sözlük tanımı olarak;

Algı, bir duyu organımızda tepki uyandıran enerjidir. Bu enerji kimyasal veya fiziksel olabilir. Değişik uyaranlar değişik duyularımızı hedef alır. İnsan organizmasının duyu organlarının her birinin kendisine göre alt ve üst sınıra sahiptir.

Piyasalar Bülent Sümer abiminde dediği gibi algı üzerine kuruludur.Birçok işlem algı üzerinde yapılır.İnsanların algılarıyle öyle bir oynanırki kendinden emin bile olsan bazen düşünmeye başlarsın.Algı eşittir beraberinde Sürü psikolojisini getirir.Süre psikolojisi ise her zaman tehlikelidir.

Sürü psikolojisi ardında büyük yıkımları getirebilir.Onun için borsada kendimiz öncelikle bir algı oluşturmalıyız ve kimsenin algımızla oynamasına izin vermemeliyiz.Kitleleri harekete geçiren algıdır.Psikolojik fiyat hareketleri öncelikle algı üzerinde başlar sonra zaten bu algı üzerindeki fiyatlara ve hareketlere bir süre sonra sen de inanırsın veya da süre psikoloji ile inanmak istersin.

En temel olarak kendinden emin ve hissesine güvenin gelecek perspektifi çizen bilinçli yatırımcı hiçbir şekilde algı tuzağına düşmez neden mi?

Çünkü eksik bilgisi yoktur.

Tercihlerinden emindir.

Şirkete güvenmektedir.

Belli bir oranda kendine risk haritasına oluşturmuştur.

Kitselllikten uzaktır.

Panik işlemler yapmaz.

Pozisyonun için hedeflerini en başta belirlemiştir.

Aslında algımızı yönete bizim eksik bilgimizdir.Pozisyonumuzdan emin olmayışımızdır.Sürekli birilerine ihtiyaç duymamızdır.Birilerine ihtiyaç duyan birisi Pozisyonundan emin olmayan birisidir.Bu çok tehlikelidir.Bu tarz kişiler piyasada yem olmaya mahkumdur.

Tuksak ve prangalarınız sizin Piyasadaki ALGILARINIZDIR.

Kendi tutsaklığının başkalarının tutsaklığından her zaman daha iyidir.

İyi stratejiler her zaman olmalıdır.Strateji eksikligi beraberinde Rotasızlığı da getiriri.Araştırmak ve Bakış açısı kazanmak sadece çalışmakla ve olur.

Algının en temel belirtisi ;

YÜKSELİRKEN 5 TL İKEN PAHALI GELEN 20 TL İKEN UCUZ

DÜŞERKEN 3 TL İKEN UCUZ GELEN 1 TL İKEN BİRDEN PAHALI OLUR..

HERKESİN ÇOĞU ZAMAN YAŞADIĞI BİR DURUMDUR..

HİÇBİR HİSSENİN NEREDEN DÖNECEĞİNİ(DİPTE VE ZİRVEDE KİMSE BİLEMEZ) PİYASA BİR ALGIDIR...

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP