×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BORSA NEDİR ?

Borsa, aracılar sayesinde alıcı ile satıcının karşılaştığı bir pazar olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir.

Bu sırada alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Taraflar yapmak istedikleri işlemlere göre emirlerini aracılara iletmekte, böylece alım – satım gerçekleşmektedir.

BORSADA en önemli Unsur ARZ –TALEP ilişkisidir...

Örneğin siz BİR Hisseyi almak istiyorsunuz Sizin bir hisseyi Almanız için öncelikle karşıdaki kişinin bu hisseyi satması gerekiyor..

 

BORSA DeYİNCE AKLIMI İLK HİSSE SENEDİ GELMEKTEDİR ?

en çok işlem yapılan yatırım araçlarıdır. Sermaye şirketlerinin, ortaklarına paylarını belirlemek için verdikleri kıymetli kağıtlara hisse senedi denir. Belli şirketlerin hisse senedi çıkartma yetkisi vardır ve çeşitli sorumlulukları beraberinde getirir. Eğer şirket hisse senetlerini, halka arz eder ve borsaya kaydettirirse yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir hale gelecektir. Yani bir hisse senedinin borsada işlem görebilmesi için bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

Borsada işlem gören hisse senetlerinin belli bir değeri vardır. Ama bu değer, arz ve talep faktörüne göre değişmektedir. Yatırımcılar ise bu fiyatları sürekli takip ederek, alım – satım için uygun gördükleri seviyelerden işlemlerini gerçekleştirirler.

HİSSE SENEDİ NEDEN ALINIR?

Her yatırım aracında olduğunu GİBİ gelecekte bir değer göreceğini düşündüğünüz için alınır...

Burada önemli olan hedeflere gelindiğinde satabilmektir..

Türk Yatırımcısının En büyük Zaafı

Hedeflerde Malı daha da yükselebilir gözüyle bakıp satamamaktır...Yani Hisse senedi ile duygusal bağ kurmaktır...

Hisse senedi neye göre alınır ?

Buna bir kısım yatırımcı Teknik verilere göre Bir kısım yatırımcıda Temel verilere göre alınır cevabı verir Ben isi TEKNİĞİN TEMELSİZ olmayacağı Görüşünü savunuyorum...

Bizler trader değiliz bizle Ky’yiz onun için unutmayın paramız kıymetli ve Yatırımı Kumar gibi görmemeliyiz...

İddia oynar gibi hisse alıp satarsa BORSA senin için sadece Kumarhane olur...

Nasıl Bir tarla alırken Araştırıyorsa bir hisse alırken de araştıracaksın..Unutmayın para zor kazanılır kolay kaybedilir...

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP