×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Borsa İstanbul (BİST), Ülkemizde 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla açılmıştır. Dönemin Başbakanı olan Sn. Turgut ÖZAL’ın ilk gong zilini çalması ile faaliyete başlamıştır.    

30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun’un 138. maddesi uyarınca Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri yapmak üzere Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte kurulmuştur.

Sermaye piyasamızda borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili Bakanın onayı sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır.

Borsa İstanbul’un başlıca amacı ve faaliyet konusu; "Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde,sermaye piyasası araçlarının,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak,bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir."

Bu bağlamda 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na dayanılarak kurulan Borsa İstanbul özel hukuk tüzel kişiliğini haizdir. Borsa İstanbul yetkili olduğu konu ve alanlarda kendi iç düzenlemelerini yapabilmektedir.

 

1985:

Aralık Ayında BIST endeksi açıldı .

1986

3 Ocak2Ta Cağaloğlundaki binada alım-satım başladı

1987

Ekim ayında günlük işlemler başladı , günlük al-sat larda başladı.Kasım ayında ise Pano işlemleri geliştirildi.

1989

Takas saklama merkezi kuruldu.Yabancı yatırıcı Tükiye’de her  türlü menkulu al-sat hakkı verildi.

1991:

Tahvil ve Bono  piyasası kurularak alım-satım işlemleri başladı.

1992:

Takas saklama merkezi ayrı bir şirkete dönüştü.IMKB DÜNYA BORSALAR Federasyonuna kabul edildi.

1993:

Rüçhan hakkı pazarı ve yeni hisselerin alımı başlandı.IMKB’nın SEC Tarafından yatırım yapılabiliri yabancı borsasınca tanınması.

Bilgisayarlı alım-satım 50 şirketle başladı.

1994

Takas süreler T-2  güne çıkarıldı.Bütün hisse senetlerinin bilgisyasar ortalımda alım-satımı başladı.

1995

IMKB İstinyedeki yeni binasına taşındı.

1997

Endekslerin adları değiştirildi.Endeksten 2 sıfır atıldı.

-Uluslararası depo sertifikası kuruldu.

1999:

IMKB 100 EURO bazlı hesaplanmaya başladı.İnternette alım satım daha da geliştirildi.

2001

Hisse senetleri piyasasına uzaktan geçiş kapsamında kademeli olarak EX-API geçiş

2003:

Hisse senelerinde yeni Pazar adları oluşturuldu.

2004

Borsa yatırım fonu kuruldu

 

2005

IMKB kurumsal yatırım endeksi oluşturuldu.

2007

Hisse senetleri kapanış seanssı 17,00 uzatıldı.

2009

Şehir endeksleri 9 il için hesaplanmaya başladı.KAP devreye alındı .Gelişen işletme Piyasası Müdürlüğü kuruldı

2010

Hisse senetleri A,B,C diye sınıflandırıldı .Emir iptalleri serbest hale getirildi.Bono ve Tahvil’de nitelikle yatırımcı pazarı kuruldu. Halka arz seferbeliği başladı.

2011 -2012

IMKB’DE otomatik seans durdurma devreye alındı.

Bankalar repo-ters repo uyg başladı

IMKB’de Serbest işlem Platformu kuruldu ,IMKB VİOP faaliyetine geçti

Temettü endeksi hesaplanmaya başlandı,Sabit fiyatla talep toplama ve satış yöntemi.

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP