×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Borsa da Kazanmak Çok mu zor ?

Bu soru Borsaya yatırım yapmaya başladığımdan beri sürekli kendime sorduğum ilk başlar çok rahat cevap verebildiğim fakat sonraları cevap veremediğim bir soru ?

Neden mi?

İlk kez borsaya girip hisse aldığınızda genelde acemi şansı kazanmaya başlarsınız.Bu kazanç önce çok tatlı ve basit gelir hatta ‘’Ulan bu borsada nasıl batıyorlar ! ‘’ diye kendi kendine dalga geçmeye bilşe başlarsan ama gelgör ki durum aslında o kadar da basit değildir.Size daha önceki yazılarımda da yazmıştım 3-4 yılda kazandığınızı bir hırsa kapılır 3-4 günde verirsiniz !

Özellikle borsada günlük al-sat yapan ky’yi 3 yıldır pek anlamıyorum ? Bu yatırımcıların %90 bu işte  zarar ettiklerine hatta işin içinden artık çıkamadıklarına adım gibi eminim.İstediğiniz kadar iyi teknik biginiz olabilir fakat piyasayı yöneten sen olmadığın sürece bir yerde takılmaya mahkumsun.Çok sevdiğim ve değer verdiğim Bülent Sümer abiminde dediği gibi Uzun vade yatırım hataları bir süre sonra örtebilir fakat kısa vadede yapılan al-sat’lar bazen sonu olmayan sulara götürebilir insanı.

Basit bir matematik yapın Günlük al-sat ‘ların size en baştan ne kadar zararı olduğunu göreceksiniz...

Örneğin benim 20,000 tl olsun hergün bu para ile al-sat yapayım bu günlük 40,000 tl hacim yapar ve bankaya en iyi 6/10,000 komisyon ödersen(o da en iyi ihtimal)  bunun sana yıllık maliyeti en az 8,000-9,000 Tl olur kafadan %40-45 zararla başlıyorsun bu da hiç zarar etmezsen senin kara geçebilmen için yaptığın her 10 işlemden 6-7’sinde başarılı , başarısız işlemlerinde de Yüklü kaybetmemen gerekiyor...

Bunun yerine fazla hırslara kendini kaptırmadan adam gibi araştırıp geleceği olan bir şirkete paranı yatırıp unutmak en mantıklısı değil mi ?

Her dadika , her saniye hissenin fiyatına bakmak zorunda mısın ?

Öncelikle algınızdaki şu algıyı değiştireceksiniz yoksa borsa’da hisse alıp-satmayın zararını sizle birlikte ailenizde görecektir...nedir bu algı?

Borsa oynanmaz , borsa da yatırım yapılır.Ney oynanır Kumar oynanır...Siz borsayı bir kumarhane olarak görürsenin borsa da sizi bir kumarbaz olarak görür ve unutmayın kumarı daima oynatan kazanır...Borsa yatırım yapmaya çalışın ama bunun için öncelikle kendinize yatırım yapın çalışı uğraşın bir şeyler öğrenmek için çaba sarfedin ilk başlarda olmasada bunun er ya da geç karşılığını alacaksınızdır.Unutmayın bir insanın yatırım yapacağın en iyi şey kendisidir.

Kendi stratejilerini ve düşünce sisteminizi oluşturun.Bu sistemi oluştururken  doğru olduğuna inanıyorsanız kulağınızı her şeye karşı tıkayın çünkü herkes , herşey hakkında bir şeyler diyor.Sizin inanacağınız tek şey kendinizdir.

Unutmayın Ky’nin borsada kazanabileceği tek sistem Uzun vade yatırımcılığıdır.Sistemli bir şekilde uzun vade olarak Portfoyunu yönetmesidir.

Bizde ciddi bir algı bozukluğu ve hızlı zengin olma davranışı vardır.Biz borsada 1 günde zengin olmanın hayallerini kurarız fakat dünyanın hiçbir yerinde piyango çıkmadığı sürece 1 günde zenginlik diye bir şey yoktur.Bu 1 günde zengin olma sevdası bize sürekli hatalar yaptırır ve riskli pozisyonlara girmemizi sağlar.Sabır borsada bizin en büyük ve yegane dostumuz olmaldır.

Hırsların değil mantığın çalıştığı bir sistem her zaman kazanan sistemdir.Siz borsada yarına değil(kısa vade) Yarınlara (uzun vade)yatırım yapmalısınız.Bu yatırımı yaparken 1  günde bakarak değil araştırarak gerekirse şirkete gidip görüşerek , her durumu düşünerek yatırım yapmalısınız.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP