×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BETA NEDİR?NASIL YORUMLANIR ?

Beta katsayısı, bir hisse senedinin fiyat performansının, piyasanın ortalama getirisi veya götürüsü ile olan ilişkisini ölçen bir kat sayıdır. Rakam olarak ise piyasanın beta katsayısı her zaman 1 olarak ifade edilir ve hisse senetlerinin beta katsayıları bu rakamla olan ilişkisine göre yorumlanır.

BETA 1 ‘E EŞİTSE VEYA DA YAKINDA

Hissenin piyasa ile doğru orantılı olarak hareket ettiğini gösterir Örneğin piyasa %3 yükselmiştir.Hisse senedi de piyasaya doğru orantılı olarak %3 yükselme eğilimi gösterir.Yükselişlerde gösterilen bu durum düşüşlerde de geçerlidir.

BETA 1 ‘DEN KÜÇÜKSE

Bu hisse senedindeki hareketin daha dar olacağının en büyük göstergesidir.örneğin yükseliş veya düşüş %3  ise beta katsayısı 1’den küçük olan şirket, daha az yükseliş ya da düşüş gösterir.Beta kat sayısı 1’den düşükse hisse senedi piyasa koşullarına daha az duyarlılık gösterir yani endeksi bağımlı değildir..

BETA 1 ‘DEN BÜYÜKSE

Bu hisse senedindeki hareketin daha Geniş olacağının en büyük göstergesidir Eğer piyasada %3’lük bir yükseliş varsa beta katsayısı oranınca o hisse senedinin fiyatı %2 üstünde bir oranda yükselir. Aynı durum, piyasanın yönünün negatif olduğu durumlarda da geçerlidir.

Volatilite piyasa genişliği ve darlığını ölçtüğü için Beta ile arasında sıkı bir ilişki vardır. Volatilite YÜKSEK  hisse’nin Beta’sı 1’de büyüktür. Volatilite’si düşük hissenin ise Beta’sı 1’den küçüktür diyebiliriz.

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP