×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Graham ,Warren Buffet’in etksinde kaldığı kişilerden birisidir.Moden piyasada yatırımcılarının bugün kullanmaya devam ettiği birçok güven ilkesini ve başarısıyla kurduğu önemli bazı prensipleri ögretti.Graham’ı iyi anlamak gerekiyor.

Bay Piyasa

      Bay piyasa duygusaldır.Bazen size enteresan teklifler yapabilir.Siz ortak olduğunuz şirketin değerini biliyorsanız unun duygusallığına inanmayın…

      İlk teoriyi anlamak için belki de Ben Graham’ı size şirketinizi günlük faiz rakamlarına göre satın almayı teklif eden bir iş adamı veya günlük faizini size satmayı teklif eden bir satıcı olarak görmeniz gerekiyor. Graham yarattığı bu hayali kişiliğe Bay Piyasa (Mr. Market) adını veriyor. Graham’a göre Bay Piyasa’nın teklif ettiği rakamlar bazen mantıklıdır, bazen de işin ekonomik gerçekliklerine göre bakıldığında hiç mantıklı değildir.

Yatırımcı olarak isterseniz Bay Piyasa’nın faiz rakamını kabul edin, hisseleri ona satın veya fiyatlarını beğenmediyseniz onu görmezden gelin; ne de olsa o, yarın yeni bir teklif ile tekrar kapınıza gelecektir. Buna kullanım piyasası psikolojisi deniyor. Graham’a göre “hayır” diyebilme özgürlüğü ortalama bir yatırımcının mevcut portföyünün değeri ne olursa olsun sürekli yatırım yapmaya mecbur olan bir profesyonele göre avantajlı olduğu bir durum.

Güvenlik Marjı

Graham aynı zamanda bir yatırımcının her zaman bir hisseye ödeyebileceği maksimum bir miktar, yani bir güvenlik marjı olması gerektiğini savunan bir isim. Graham’a göre bir güvenlik sınırı belirlemenin bariz iki avantajı mevcut; eğer satın aldığınız hisse düşüşe geçerse size bir miktar koruma sağlaması ve piyasa yükselişteyken iyi kâr getirmesi. Elbette bu işin biraz matematiksel kısmı.

Graham’ın yatırımlarının ayrıntıları bilinmediği halde, uzun yıllar boyunca yatırım kariyerinde ortalama yüzde 20’lik bir getiri sağladığından bahsediliyor. O, başarılı bu sonuçları, hisse senedi satın almanın kumarla eşdeğer tutulduğu bir dönemde elde etti, ancak Graham ustaca yöntemler kullanarak hem düşük riskli hem de iyi getiri sağlayan hisse senetlerini satın aldı. Bu nedenle Graham günümüzde de izlerinden gidilen ve teorileri kullanılan gerçek bir akıl hocası oldu.

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP