×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BAZI ÖNEMLİ TEMEL KAVRAMLAR VE AYRINTILI AÇIKLAMASI

FAVÖK’ün açılımı FAİZ ,VERGİ ÖNCESİ KARDIR.Bazı finansan oranların hesaplanmasında kullanılır .FVÖK hesaplanırken 

NET KAR+FİNANSMAN GİDELER :FAVÖK KARI

Olarak hesaplanır.FAVÖK genel olarak sektörel karlılığı gösterir.Bir işletme yabancı kaynak kullanım maliyeti olmadan yani Faiz giderleri olmadan ne kadar kar etmektedir ? Bunu gösterir yani şirketin bir nevi verimli çalışıp çalışmadığının göstergesidir...

Örnek:Net kar : 10,000 Finansman gider :5,000 

FAVÖK KARI İSE:15,000 OLUR...

AMORTİSMAN:BİR İŞLETMENİN TAŞINMAZ MALLARININ YIPRANMASI DURUMUNDA KARDAN AYRILMIŞ BELLİ BİR PAYDIR...AMORTİSMAN BİR GİDER OLDUĞU NİÇİN MUTLAKA KARDA GÖSTERİLMEDİLİR...

CARİ ORAN:BİR ŞİRKETİN MADDİ VARLIKLARI GÖSTEREN TOPLAM VARLIKLARININ VADESİ 1 YIL KISA OLAN BORÇLARINA ORANIDIR.

 DÖNEN VALIKLAR/KISA VADELİ BORÇLAR : 1,5- 2,5 ARASINDA OLMASI İYİ KABUL EDİLİR.

BİR NOKTADA ŞİRKETİN SERMASENİN KISA VADELİ BORÇLAR KARŞISINDA VERDİĞİ SAVAŞTIR.BU ORAN 1,5-2,5 ÇIKMASI HALİNDE ŞİRKET SERMAYESİ YETERLİDİR. FAKAT BU ORAN 4-5 ‘SE BİRAZ SERMAYA KONUSUNDA DÜŞÜNMEK GEREKİR.

ŞİRKETİN KISA VADEDEKİ PARA İHTİYACININ GÖSTERİR.

ATIYORUM CARİ ORAN 2 OLAN BİR ŞİRKETTEN ANLAMAIZ GEREKEN  HER 1 TL’LİK BORÇ KARŞILIĞINDA ŞİRKERİN 2 TL’SİNİN OLDUĞUNU ANLARIZ O ZAMAN CARİ ORAN’I 1’DEN DÜŞÜK OLAN ŞİRKETLER MUTLAKA FİNANSAL ANLAMDA SORUNLAR YAŞAMAKTADIR.

AKTİF DEVİR HIZI:ŞİRKETİN TOPLAM VARLIKLARININ YILDA KAÇ DEFA DÖNDÜĞÜNÜ GÖRMEMİZDE YARDIMCI OLUR.AKTİF DEVİR HIZI 1,5-2,5 OLAN ŞİRKETLERİN ORTALAMA ÜSTÜNDE İŞ YAPTIĞINI GÖSTEİRİ 3’ÜN ÜZERİNDE Kİ RAKAMLAR İSE ÇOK ÇOK İYİDİR.ŞİRKETİN ÇOK İŞ YAPTIĞINI GÖSTERİR.AKTİF DEVİR HIZI YÜKSEK OLAN ŞİRKETLERİN O ZAMAN SİRKÜLASYONU FAZLADIR DİYEBİLİRİZ...O ZAMAN BİR ŞİRKET ‘İN HEM AKTİF DEVİR HIZI YÜKSEK HEMDE KAR MARJI OLARAK YÜKSEKSA ORTA VE UZUN VADEDE RAHATLIKLA DÜŞÜNÜLEBİLİR.

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP