×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

FIRSATLARI GÖREMEME

Adamın biri durumundan çok şikâyetçiymiş, çalışıyorum, didiniyorum, ancak yaşıyorum. tek başınayım, kimsem yok diye mutsuz mutsuz geziniyormuş. Sonunda bir karar vermiş, gezip dolaşacak bir melek bulacak, durumunu ona anlatıp bu haksızlığı düzeltmesini isteyecekmiş. Ve yola koyulmuş. Dağda ilerlerken bir kurda rastlamış. Kurt bir deri bir kemik, ayakta zor duruyormuş, adamın yanına yaklaşmış, nereye gittiğini sormuş. Adam derdini anlatmış: “Bir melek bulacağım, bana yapılan haksızlığı düzeltmesini isteyeceğim…”
Kurt da ona: “Bana bir iyilik yapar mısın” demiş. “Ben de gece gündüz dolaşıyorum, bir yudum yemek zor buluyorum. O meleğe beni de anlat, böyle açlıktan ölen bir kurt olur mu, diye sor…”
Adam yoluna devam etmiş, bir süre sonra güzel bir kıza rastlamış, kız da nereye gittiğini sormuş, “melek hikayesini” öğrenince adamın ellerine sarılmış: “Ne olur o meleğe beni de anlat. Gencim, güzelim, zenginim, her şeyim var ama çok mutsuzum. Mutluluğa ulaşmak için ne yapmam gerektiğini sor o meleğe…”
Adam melekle kız için de konuşacağına söz vermiş ve yoluna devam etmiş. Bir süre sonra dinlenmek için bir ağacın altına uzanmış. Bütün çevresi yemyeşil olan bu ağacın neredeyse hiç yaprağı yokmuş ve tabii ağaç bu duruma çok üzülüyormuş. O da derdini adama anlatmış: “Eğer o meleği bulursan benden de söz eder mi sin? Bu kaderimden hiçbir şey anlamıyorum. Görüyorsun, bereketli bir toprak üzerindeyim, her taraf yemyeşil, bütün ağaçların yaprakları var, meyveleri var. Benimse hiçbir şeyim yok. Benim de diğerleri gibi yeşillenmem için ne yapmam gerekiyor. Ne olur o melekten bunu öğren…” Adam ona da “peki” demiş, yoluna devam etmiş. Nihayet bir gün, tam melek bulmaktan umudu kesilmiş vazgeçmek üzereyken karşısına bir melek çıkmış. Adam kendinden başlamış:
“Gece gündüz demeden çalışıyorum, dünyanın hiçbir nimetinden faydalanmıyorum, acınacak bir hayatım var. Benden daha az çalışan daha keyifli yaşayan bir sürü insan var. Nerede adalet? Nerede eşitlik?” “Tamam, tamam” demiş melek “Sana mutluluk ve zengin olman için bir şans veriyorum. Şimdi aynı yoldan evine dön.”
Adam rahatlamış ve ağacın, kızın, kurdun dertlerini de meleğe anlatmış. Melek onlar için de konuşmuş, adam dönüş yolunu tutmuş. Uzun bir yürüyüşten sonra ağacın yanına gelmiş ve meleğin sözlerini aktarmış: “Senin köklerinin tam yanına bir sandık altın gömülüymüş. Sen bu yüzden beslenemiyorsun, dolayısıyla yaprağın, meyven olmuyor. Bu altın sandığı çıkarılınca sen de diğer ağaçlar gibi yeşilleneceksin.”
“Harika!”diye bağırmış ağaç, “Çabuk kaz ve sandığı çıkar.”
Adam: “Olmaz” demiş, “Melek bana kendi şansımı verdi. Evime dönmeliyim.”
Adam yine yola düşmüş. Genç kız zaten yolunu bekliyormuş: “Ne dedi, ne dedi?” diye koşmuş. “Acılarını ve sevinçlerini paylaşacak biriyle evlenirsen bütün dertleri hallolacak, sende mutlu olacaksın” demiş adam.
Kız: “hadi o zaman” demiş, “Evlenelim seninle ve mutlu olmaya çalışalım”
Adam yine: “olmaz” diye cevap vermiş, “Zamanım yok. Meleğin bana verdiği şansı bulmak için hemen eve dönmeliyim. Sen kendine başka bir koca bul.”
Biraz sonra sıska kurt çıkmış karşısına. Adam ona da olan biteni anlatmış, kendini şansını bulmak için acelesi olduğunu söylemiş. “Peki ya ben” demiş kurt.“Benim için ne dediğini söyle ve git. “Senin için söylediğini ben anlamadım” demiş adam, “ Melek dedi ki, o kurt yiyecek bir aptal bulamazsa aç dolaşmaya mahkumdur.”

Kurt “Ben çok iyi anladım” demiş ve aptalı yemiş

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP