×
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

 

AÇIĞA SATIŞ

 

Son dönemlerde en çok sorulan sorulardan birisi açığa satış .Açığa satış işlemi genelde piyasaya hacim vermek ve piyasayı genişletmek için yapılan işlemlerden birisidir.Açığa satış her hisse senedinde olmaz.C-D GRUPLARINDA işlem gören paylar kesinlikle açıpa işlem yapılamaz.

Açığa satış yapanlar  piyasanın düşeceğini , alanlar ise yükseleceğini düşünerek kar elde etmek açıpa işlem yaparlar.Bu konuda çok dikkatli olmak lazım sonuçta elde olmayan bir mal ile işlem yapıyorsunuz.Eğer yeteri kadar bilgi birikiminiz yoksa bu işe girmek bence intihardır...Sonuçta son günü sattığınızı yerine koymanız gerekecektirOnun için çok dikkatli işlemler yapılmalıdır aski taktirde günlük zararın boyunları çok yüksek meblağlar olabilir.

Özellikle bu işe yeni giren kişilerin kesinlikle yapmaması gereken şeylerden birisidir.Bu işte kesinlikle teknik bilgniz çok çok iyi olmak zorundadır.Yeteri kadar teknik bilgi ve deneyime sahip olmayan kişilerin açıpa yaptıkları işlemler genellikle büyük zararlarla sonuçlanmaktadır.

Bu işte yeteri kadar bilginiz yoksa AÇIĞA SATIŞ YAPMAYIN

ASLINDA sen burada şunu diyorsun Atıyorum bir marketin var. Sabahleyin Ortağına diyorsun ki ver sen bana bir kutu çikolata ver ben bunu şimdi 1000 Tl ‘den satacağım akşama veya ertesi güne fiyatı düştüğünde geri alacağım Akşam veya ertesi gün ne olursa olsun bu markete bir kutu çikolata kesin getireceğim diyorsun hatta sözleşme yapalım diyorsun ve sözleşme yapıyorsun.

Bazen de paran olmuyor, bakkala diyorsun ki ben senden 1 kutu çikolata alacağım sen bunu hesaba yaz çikolata fiyatı düşürse para vermediğim halde farkını alırım yükselirse de hem çikolata parasını hem de yükselen fiyat farkını veririm diyorsun

Sen 1000 tl ‘ye sabah Çikolatayı satıyorsun akşam veya da yarın düşerse düşük fiyattan tekrar yerinde koyuyorsun . Yükselirse de yüksek fiyattan yerine koyuyorsun ama kesin yerine koyuyorsun MANTIK tamamen budur.

 

Açığa satış genel olarak ;

Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işlemi gerçekleştirebilmek için emrin baştan açığa satış emri olarak girilmesi gerekir. Gerçekleşen açığa satış işlemleri Günlük Bülten'de pay bazında, her fiyat seviyesinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek ilan edilir.

 

ADEM AYAN

 

TOP