FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

2020 ÖN-PLANA ÇIKACAK SEKTÖRLER.

Borsada özel durumlar olmadığı müddetçe sektör hareketlerine dikkat edilmelidir. bir haber sektörde sadece bir hisse için pozitif veya negatif olmaz

Örneğin 5-6 sene önce Hükümet sürekli SAVUNMA sanayi ile ilgili beyanatlar verip bu sektörün desteklenmesi gerektiğini belirtiyordu ve sonuçta Savunma sanayi şirketlerinin hemen hemen hep o dönemler güzel primler yaptı.

Faizlerin düşük olduğu yıllara baktığımızda bankacılık,faktöring,otomotiv ,gyo,çimento şirketleri toplu olarak yükselişler sergiledi.İçlerinde sektörde olupta gitmeye çok az şirket vardı.

Keza 2018’in son çeyreğinden itibaren yine hükümet sürekli Bilişim,yazılım ile ilgili beyanatlar verdi.2019’a baktığımızda bilişim hisselerinin çoğunun endeksin çok üzerinde hareket ettiğini görüyoruz.

Şimdi 2020 ‘de hangi sektörler ön-plana çıkabilir bunun üzerinde konuşacağız.

2019 verilerine baktığımızda Turizm güzel bir yıl geçirdi.Bunu hem bizim makamlarımız hem de Avrupa’dan bize turist gönderen makamlar söylüyor.Bu yıl borsadaki turizm hisseleri bunu net şekilde fiyatlamadı sebebi ile bundan önceki 2-3 senenin sıkıntılı geçmesiydi.Biliyorsunuz yatırımcı güven ister.Biz bu pozitif görünümün etkisini 2020 senesinde net şekilde görüceğiz.2020 senesi Turizm açısında daha güzel geçecektirHatta ve hatta bir çoğu 2019/12 karlı rakamlar açıklayabilir.

Gyo sektör olarak değerlemeye bağlı olarak yükselebilir fakat henüz elde bütün illerde fazla konular var öncelikle o eritilmelidir.Tekrar belirtiyorum değerlemeye bağlı kalınarak öne çıkan hisseler burada olabilir.

Gıda Sektörü

Burada özellikle Hayvan Ticareti ile Et işiyle uğraşan şirketlere dikkat çekmek istiyorum.Öncelikle şunu söyleyim.Geçen sene 5 bin satılan buzağı bu sene 2,5 bin liraya satılıyor.Fakat geçen sene 50 tl olan et bu sen 70 tl.Üretici sıkıntıda fakat Büyük başı üreticiden alıp satan için kar marjı ciddi anlamda yükseldir.Hem üreticiden daha ucuza alıyor hem de Geçen seneye göre en az %40 daha pahalı satılıyor.Özellikle Banvit ve petun gibi şirketlerin 2020 senesin Brüt karlarının fazlasıyla artacağını düşünüyorum.Bu artışın ilk belirtilerini 2018/12 görebiliriz.

Bilişim

Yine 2020 senesinde de önde olacak sektörlerden birisi olarak görüyorum fakat özellikle sektör 2018/6’sından sonra hızlı şekilde  fiyat artışları yaşadı ortalama %90-100 gibi hisse fiyatları arttı.2020 Artışın biraz daha yavaşlayacağını düşünüyorum yine de sektör olarak ön-plana çıkacaktır.5 G olayını hafife almayın.Netaş, tcell , karel ve alcatel yine sektörün öncüleri olacaktır.Ama dediğim gibi son 6 ayda olduğu gibi yüksek performans beklemeyin.Onlarında nefes almaya hakkı var.

Otomotiv

Bu sektör bu sene biraz farklı hareketli olabilir.HAREKETİN sebebi ise Elektrikli otomobiller olur.Bu konuda kim daha fazla yatırım yaptıysa o ön plana çıkacaktır.Özellikle 20 senedir uyuya bazı devler uyanabilir.

Otomotivde İhracat oranı yüksek şirketlere dikkat edilmeli.

Bilgisayar/Telefon/Elektronik

Özellikle Kredilerin düşmesi belli bir noktada insanları lüks harcamalara itebilir.Telefon ve elektronik satışları son 1,5 senedir düşüş eğilimin Dolar kaynaklı yükselişler ve bankaların özellikle telefon satışlarında kredi kartlarına taksit yapmaması sektörü biraz daralttı fakat ben özellikle Şubat ayından sonra bu sektörde bazı şirketlerde yükseliş bekliyorum.İndes burada gözüme çarpan en güçlü şirket neden mi geniş iştirak yapısına sahip.Eğer sektörde  pozitif bir gelişme olacaksa ilk indes’te başlayacaktır.

Çimento

Bu sektör yine 2020 ‘de ön-plana çıkacaktır.Burada bölgesel çimentoların yükselişlerine dikkat edilmelidir.Yine İhracat oranı yüksek olan Çimsa , Akçansa , nuh çimento ve Temettüsü yüksek olan Adana grubu yine ön-plana çıkabilir.

Sağlık Sektörü

2020 senesinde bu sektör de ön-plana çıkabilir.Özellikle şehir hastanelerinin yaygınlaşması ve Özel hastaneler olan ilginin artması 2020 senesinde bu sektörü ön-plana çıkarabilir.

Bankacılık özellikle son 1,5 senedir özellikle kamu bankaları büyük darbe aldı.Onun için özellikle halk b üzerinde dava kalkmadan kamu bankalarının  hepsi bence riskli.Ha şu var zaten fiyatları yüksek değil.İş bankası ,Icbt,Tskb ve albaraka bireysel hareketler yapabilir.

Tarım;

Yine 2020 ön-plana çıkması yüksek ihtimal sektörlerin başında geliyor.Hektaş ve tkfen (Cirosunun %35 bu sektörde ) ön-plana çıkabilir.

Gıda

Ucuz kalan şirketler var özellikle ihracat oranları yüksek olan şirketler ön-plana çıkacaktır.

Arkadaşlar araştırmalarını yaparken çokluk düşünmek ve olasılıkları hesap etmek zorundayız.

Enerji sektöründeki

Tek korkum borçluluk oranlarının yüksek olması.Bu sektöre Devlet desteği gelirse iş farklı olur fakat bazı enerji şirketleri ciddi anlamda maddi sıkıntı çekiyor.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP