FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE

   11 sededir bu pisayalardayım çok farklı yatırımcı tipleri ile karşılaştım fakat bizim Türk yatırımcısının ortak özelliği %90’I KISA vade al-sat yaparak para kazanmaya çalışmasıdır.Bunun %80’i ebu işi becerdiğini zanneder fakat bir süre sonra isyan ederek borsa’nın kumar olduğunu düşünür.

Çünkü sürekli al-sat yaparak bir süre sonra sermayesinin erdiğini zanneder.İlk başlarda ciddi anlamda kazançlar elde edilebilir fakat bir süre sonra istenilen şeyler büyük oranda gerçekleşmez.

Çünkü bizim piyasada atladığımız birçok dinamik vardır.Bu dinamikler piyasanın yönünü belirlerler.Bunun için Hem kendi iç dinamiklerimizi hem de global anlamda dinamiklerimizi çok iyi bilmemiz gerekecektir.

Mesele şu ;

Artık kabul edelim bizim yatırımcımızın %80 bu işi yani kısa vadede yapılan al-sat’ı beceremiyor.

O zaman ne yapmalı?

Her şeyden önce eğer yatırım yapacaksa borsanın bir yatırım aracı olduğuna inanmalı ve sonra hisse senelerine yaptırım yapmak yerine öncelile bu yatırımı kendisine yapmalı.Bir de şöyle bir gerçek ver.Trader mantığında biraz güçlü olmak yatar eğer gücünüz yoksa bu alanda para kazanmak ne kadar teknik eğitim alırsanız alın güçleşebilir.

Bir hisse senedini aldığımızda başta hedef ve stoplar belirlenmelidir.Adam 8 Tl ‘den almış 14 tl’den satacağım demiş hisse 14 tl olmuş beklemiş daha da yükselir diye sonra hisse 9 tl’ye düşünce yaygaraları koparıyor...

Kardeşim senin yaygara koparmana gerek yok hisse senin hedeflerine gelmiş sen aç gözlülük yapıyorsan prensiplerine uyamıyorsa  piyasanın ne günahı var ?

Piyasada para kazanmak için ciddi anlamda uğraşmak ve hırslarımıza yenilmemiz lazım.Hırs kullanabilirsen iyi fakat kullanamazsan maalesef kötüdür. Hırslarının kurbanı olanlar bu piyasada maalesef kazanamazlar.

Kendimizi psikolojik olarak eğitmek bizim en önemli amacımız olmalıdır.

Strateji ve sistem üretmeliyiz.Bunun adına siz ne derseniz fakat öncelikle kendi strateji ve sistemimiz olmalıdır.Dikkat edin piyasada kaybedenlerin %90’ı belli bir strateji üretemedikleri için kaybederler.

Çünkü bu kişiler sosyal medya araçlarını kullanarak al-sat yaparlar.Yani başka birilerinin stratejilerini kullanmaya çalışırlar.Bu da bir süre sonra başkalarının stratejilerine kurban olmalarına neden olur

Bunu dünyanın en büyük yatırımcısı Warran Buffett bile beni birebir örnek alırsanız başarısız olursunuz .Beni örnek alın fakat benden aldıklarınızı kendi sisteminizle harmanlayın başarı böyle gelir diyor.

Başarı sizin kendi özgünlüğünüzle başlar unutmayın...

Hırslarınızın tutsağı olmayın.

Fiyatı kendi içsel değerlerinden daha ucuz olan hisseleri bulup kendinize bir uv stratejisi geliştirerek bu işe başlayın unutmayın mal ALIŞTA kazanılır.

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP