FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

İz süren stop

İz süren stop bizim piyasadan daha fazla kar edip daha az zarar etmemize yarayan stratejik bir yöntemdir.
Bu yöntem kullanılabildiği taktirde Volitenin yüksek olduğu günlerde kar marjını daha da arttıran yöntemdir.Bazen klasik olarak koyduğumuz hedeflerin , piyasa kısa sürede üzerine gelir.

böyle durumlarda neden piyasadan daha fazla kazanç sağlamayalım ki?

Örneğin hisseyi 4 tl'den almış olalım hedef fiyat olarakta 4,2 olsun.Piyasada olumlu gelişmeler yaşandı ve beklenilenden daha fazla yükseliş potansiyeli oluştu ve hisseniz kısa sürede 4,20, üzerine çıktı ve yükselmeye de devam ediyor.

Bu tarz durumlarda artık bizim yeni stop seviyemiz 4,20 olarak güncellememiz gerekir...
2. hedef noktamızı 4,3 olarak belirledik.Piyasada olumlu gelişmeler sürüyor.hissemiz 4,30'a da geldi ama hala piyasa alıcılı..

Alıcılı bir piyasadan neden daha fazla yararlanmak istemeyelim ki ?

hedef fiyatımızı olan 4,30 artık bizim yeni stop noktamız oldu.
Piyasada olumlu gelişmeler daha da devam etti ve hissemiz 4,4 'a geldi fakat piyasanın volitesinin biraz düşmeye başladığını hissettiniz , bu noktada artık bizim yeni stop noktamız 4,4'tır.

Fiyatlar biraz daha yükseldi 4,45 oldu ve hissede satışlar olmaya başladı.Biz o anda stopumuza sadık kalarak 4,4'tan hissemizi verdik.
Şimdi düşünelim
İlk durumda hedefimiz 4,20'idi.
Fakat ''kar cebe yakışır'' mantığından biraz uzaklaşıp , olumlu piyasayı arkamıza alarak hedef rakamımızı büyütüp ortalama hedefimizin %5 üzerinden hissemizi bozdurma fırsatımız oldu.

Burada amaç stratejimize sağdık kalarak yükselen piyasadan daha fazla nemalanmayı sağlamaktır.

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

Tweets

TOP