FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

MACD  :   Orta vadeli trend göstergesi olan macd, 26 ve 12 periyotluk üssel hareketli ortalamanın birbirinden farkından oluşmaktadır.

Trigger çizgisi olarak adlandırılan 9 periyotluk üssel hareketli ortalaması ile kesişiminden alınan al sat sinyallerinin yanında, sıfır seviyesinin yukarı ve aşağı geçilmesiyle de al-sat sinyalleri alınabilmektedir. Sıfır altındaki macd aşırı satım sıfır üzerindeki macd aşırı alım olarakta bir çok analist tarafından yorumlanmaktadır. Fakat trend indikatörü olması sebebiyle, sıfır üzerindeki değerler artık yukarı trendin başladığı bölge olarak yorumlanır. Birçok indikatörde olduğu gibi uyuşmazlıklar kuvvetli al sat sinyallerini oluşturur.

RSI: Aşırı alım satım indikatörlerinden olan RSI üzerinde, fiyat grafiğinde görülen formasyonlar daha net görülür.0 ile 100 arasında değer alır. Referans değerleri genel olarak 30 ve 70 olarak kullanılmaktadır. Yaygın kullanılan periyot 14 tür. 70 üzerine çıkan RSI aşırı alımı, 30 altına düşen RSI aşırı satımı gösterir. Referans değerlerinin geçilmesi ile al-sat sinyalleri alınır. Bunun yanında 10 günlük basit hareketli ortalaması ile kesişiminden de al-sat sinyalleri alınmaktadır.Rsı’nin 30’un altına düşmesi aşırı satın 70 ‘in üzerine çıkması aşırı alım bölgesinde olduğunu gösterir.

BOLLİNGER: Bollinger Bantları, alt, orta ve üst olmak üzere 3 ayrı eğriden meydana gelir. Orta Bollinger Bandı 20 günlük basit hareketli ortalamayı baz alarak hareket eder. Alt ve üst bantlar 20 günlük hareketli ortalamanın aşağı ve yukarı yönde 2 standart sapma değeri kadar kaydırılması ile oluşur. Üst ve alt bantların rolü, ortalama kapanış fiyatlarının en yüksek ve en düşük noktalarının belirlenmesidir. Alt bant ile üst bant önemli destek ve direnç seviyeleri konumundadır. Bolinger Bantları, trendlerle ilgili çok büyük sinyal sağlayıcıdır ve yatırımcıya sunduğu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yenibir trend başlangıcının belirlenmesi, Trendin yönü, Tepe ve dip seviyeleri,Fiyat hedefleri,Fiyatlardaki sıkışma , Fiyat hareketlerinin volatilitesi

VOLUME(HACİM):Alım satım bölgelerinde belki en etkili indikatördür..Hacim’i ifade eder günlük yapılan toplam al-sat miktarıdır.Bir çok teknikçi dip bölgerinde alım yaparken hacim’in  hareketlerini baz alarak alım yapar.

MAV(MOVİNG AVARAGE):Hareket ortalamaları baz alınarak yapılan bir hesaplamadır.Mav otomatik kullanımda 5-22 hareket ortalamalarını baz alır.Kesişim noktlarına göre alım satım yapılabilir.Fakat tek başlarına kullanımları da mevcuttur.

Stochastic: periyodun içinde yer alan kapanışları periyottaki en yüksek ve en düşük değere olan 
yakınlıklarına göre değerlendiren bir osilatördür. Daha doğru deyişle, periyot içindeki en yüksek ve 
en düşük seviyelere olan uzaklığına göre fiyatın değerlendirilmesidir. Stochastic 0 la 100 arasındaki değerlerden oluşur. Bu skala üzerine 20 ve 80 değerlerinden çizdiğimiz yatay çizgilerse stochastic’in referans değerleridir

Teknik uyumsuzluk:İndikatör ile fiyatların genelde uyum içinde seyretmesi normaldir ama bazen fiyatlar yukarı giderken indikatörler aşağı gidebilir veya da fiyatlar aşağıya giderken indikatör ya sabit kalır ya da yukarı gidebilir.Bu gibi durumlar uyumsuzluk veya da ayı tuzağı –boğa tuzağı diye adlandırılabilir.Bu gibi durumlar aslında hem alım için hem de satım için önceden fark edilmesi önemlidir.Fakat indikatörleri adam gibi örenmeden bunlara şuan için bakmak mantıklı değildir.Önce indikatör ve yorum.

 

Bu çalışmalar bazı tanımlar İnternetten alınmıştır Grafiklerin %90 benimdir Özellikle sade bir dil kullanıp herkesin anlamasını sağlamak için yorumlama yöntemine başvurdum…

Adem AYAN

 

TOP
Paylaş
Paylaş