FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

BORSAYA YENİ BAŞLAYAN YATIRIMCILAR İÇİN

 

Öncelikle neye ?  niçin ? yatırım yatırım yaptığınızı bileceksiniz ?

-Bilmediğiniz bir kulvarda yarışmak her zaman kör döğüşüne benze sonuçta biz yatırım yapıyoruz , yaptığımızı yatırımın ne olduğunu her açısıyla bilmeliyiz.

İyi bir araştırma yapmalısınız?

Hangi araca yatırım yaparsanız yapın öncelikle amacımızı iyi bir araştırma yapmak olmalıdır. Sonuçta bu işi şöyle düşünün dışarıdan bir gömlek bile alırken denemeden almıyorsunuz , yatırım yaparken de özellikle borsada mutlaka iyi bir araştırma yapmalısınız.

Öncelikle kendinize yatırı yapın.

Borsa’da hisselere yatırım yapmadan önce kendinize yatırım yapın kendinizi geliştirmek için uğraşın. Kendinizi geliştirmeden bu işe girmek risklidir.

Çok işlem yapmak çok kazanmak değildir…

En çok yapılan hata budur biz çok işlem yapmanın her zaman çok kazandırdığını hayal ederiz...Bir bakarsınız çevrenizi bugün  %3 aldım dün %4 kazandım lafları cirit atar sizde her şeyin o kadar kolay olduğunu zannedersiniz OYSA işin iç yüzü öyle değildir…Çok işle yaparak para kazanmak gerçekten çok zor ve yetenek gerektiren bir iştir.

Önce hangi tarz yatırımcı olacağınıza karar verin.

Uzun yıllar sonra anladım ki Türkiye’deki yatırımcılar için en uygun model Uzun vade yatırımcılığıdır. Al bekle….

Maalesef biz trade iyi yapan yatırımcılar değiliz. Özellikle kredili işlemler yaparken dikkatli olmalısınız kesinlikle hırslarınızın kurbanı olmamalısınız.

Borsa ‘da hırs intihardır…

Kendinizi psikolojik olarak hazırlamasınız.

Davranış insanın en öz halidir. Davranışlarını kontrol etmek bizim en büyük meziyetimiz olmalıdır.Davranışlarını kontrol edemeyen bir kişi , yanlış işlemler yapmaya en yakın kişidir.

Her şeyden önce kendinizin bir tarzı olmalıdır.

Evet , sevdiğiniz yatırım mantığına inandığınız kişileri örnek alabilirsiniz fakat bu örnek alma kopyala-yapıştır şeklinde olmamalı. Onları örnek alarak kendi stratejinizle birleştirerek bir tarz oluşturmalısınız. Sizi başarıya götürecek olan budur.

Unutmayın !

Kendi stratejilerini oluşturmayanlar başkalarının stratejilerinin kurbanı olurlar…

Kulaktan dolma bilgileri her zaman göz ardı edeceksiniz.

İnandığınız pozisyonlar ile ilgili piyasada dolaşan boş bilgileri her zaman görmezden geleceksiniz. Siz ne kadar güvenirseniz güvenin piyasa mutlaka eksik bulacağı bir unsur olacaktır.

Yatırım yaptığınız sektörü ve geleceğini iyi tanımalısınız.

Yatırımın en makbulü kontrollü ve hırslara yenilmeden yapılan yatırımdır. Yaptığınız yatırım sizin uykularınızı kaçırmaya yetiyorsa bu sizin doğru yolda olmadığınız gösterir . Aile saadeti bizim için en önemli şeydir. Hiçbir şey aile saadetinden daha önemli olamaz.

Yaptığınız iş sizin mutluluğunuza zarar vermemelidir.

Borsayı bir yatırım aracı olarak görmeli ve ona göre davranmalısınız…

Borsanın oynanmayacağını bilmelisiniz…

Size soruyorum ney oynanır ?

Cevap:Kumar oynanır..

Peki soruyorum kumarın kazananı var mıdır…?

Cevap:Evet, sadece kumarı oynatan kazanır…

Unutmayın

Siz borsayı kumar olarak görürseniz, borsada sizi kumarbaz olarak görür…

Yaptığınız işe önem verin!

 

ADEM AYAN

 

MENÜ

TATLIBİRLİK21

SON YORUMLAR

    Tweets

    TOP